Dolar 15,9425
Euro 16,8458
Altın 946,14
BİST 2.372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Parçalı Bulutlu

Ticari Kredi Risk Sigortası / Ticari Alacak Sigortası yaptırma ihtiyacı

06.04.2022
62
A+
A-
Ticari Kredi Risk Sigortası / Ticari Alacak Sigortası yaptırma ihtiyacı

Alacaklar, korunmayı hak eden bir varlıktır. Bu nedenle, Ticari Alacak Sigortası nın temel işlevi, Türk tüccar ve işletmelerin, mal ve hizmet tedarik sözleşmeleri veya ihracat sözleşmeleri kapsamında alıcı tarafından ödeme yapılmamasından kaynaklanan mali kayıplardan korumaktır.

Bu sigorta türünün kapsadığı riskler ticari ve politiktir.


Ticari riskler alıcı, Türkiyeli veya yabancı ile ilgilidir. Bunlar şunları içerir:
 Alıcının alacaklılar listesinde yer alması kaydıyla, alıcının iflas veya tasfiye halinde olduğunu beyan etmek veya iflas ilan etmek için bir prosedür veya tasfiye prosedürü açmak anlamını taşıyan aciz hali.
 Bekleme süresinden daha uzun bir süre için ödemede gecikme / bu, ödemede gecikme olması durumunda satıcı ve alıcı arasındaki ilişkinin çözülmesi için gereken süredir, normalde vade tarihinden veya bildirimin alındığı tarihten itibaren altı aydır. Gecikmiş ödemeden.
Politik riskler yabancı alıcının ülkesi ile ilgilidir. İçerirler: ( Politik Risk Sigortası )
 Savaş, iç karışıklıklar, ayaklanmalar, grevler, darbeler, ambargolar gibi siyasi olayların yanı sıra doğal afetler veya benzer etkiye sahip diğer olaylar;
 Ödemeler konusunda genel bir borç erteleme ilan edilmesi;
 Müsadere ve kamulaştırma;
 Normatif düzenlemelerin ve diğer yasal değişikliklerin, hükümetin veya diğer devlet organlarının kararlarının kabulü veya değiştirilmesi.
Bir mal ve hizmet tedarikçisinin Türkiyeli veya yabancı karşı tarafları ile ertelenmiş ödeme üzerinde anlaşmaya varması durumunda, finansal sorunlar nedeniyle ödemenin gecikmesi veya alıcının iflası gibi her zaman ödeme yapmama riski vardır. Bu durumda alacağın sigortasının varlığında, vadesi gelen ödeme, kredi limiti dâhilindeki fiili zararın yüzdesi olan sigorta tazminatı olarak ödenecektir. Genellikle poliçede mutabık kalınan sigorta kapsamı %85 ile %90 arasında değişir ve sigortalının ödemesini %100 olarak almakla ilgilenmesi ve zarar görmemesi için her zaman bir muafiyet yüzdesi vardır.


Ticari ortakları ve finans kurumları ile daha iyi şartlar müzakere etmek için uzun vadeli bir konumda olmak için, Türkiyeli üretici ve ihracatçının ticari alacaklarını sigorta ettirmesi arzu edilir.
Finance&Insurance olarak, bu alanda uzun yıllara dayanan deneyime sahip aracılar olarak, sigortacılarla uygun koşullar üzerinde pazarlık yapmakta, uygun teklifler sunmakta, Ticari Alacak Sigortası ‘nı gerçekleştirirken müşterilerimize en iyi seçimi tavsiye etmekte ve yönlendirmeyi başarmaktayız.

Ticari Alacak Sigortası Faydaları:

 Sigortalı, kredibilitelerinin ön değerlendirmesinin yapıldığı mevcut ve potansiyel müşterileri hakkında finansal bilgiler içeren bir veri tabanına erişebilir. Ticari ortakların ödeme gücü hakkında güncel bilgiler edinmek, Sigortalının daha bilinçli kararlar vermesine yardımcı olur ve daha güvenilir olanlarla ilgili doğru seçimi yapmasına olanak tanır.

 Gerekli işletme sermayesi sağlanarak ve banka kredisi verilerek Sigortalının faaliyetinin finansmanı için fırsat yaratılır.

  • İşlemleri finanse etmek için gerekli işletme sermayesinin elde edilmesi, sigortanın üçüncü bir tarafa, genellikle bir banka veya başka bir finans kuruluşuna devredilmesiyle yapılır. Sigortalının poliçenin üçüncü lehtarı tarafından finansmanı, finansman tutarının genellikle gerçekleşen ve sigortalı teslimatları / ödemenin iskontolunun bir yüzdesi olduğu teslimatları gerçekleşmesinden sonra gerçekleştirilir. Böylece sigortalı, bankadan cari finansman alarak ve kısa vadeli ticari risklerde iki yıla kadar olan ödeme erteleme süresini ortadan kaldırarak ek işletme sermayesi sağlama imkânına sahip olur.
  • İkinci seçenekte, sigortayı banka kredisi için teminat olarak kullanarak Banka, kredisini borçlunun temerrüt veya iflas riskine karşı sigortalar. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin faaliyetlerini finanse etmeye yönelik krediler ve ayrıca ihracat öncesi finansman kredileri, Türkiye ihracatçılarına bir ihracat sözleşmesinin uygulanması için mal veya hizmet üretimi için bir banka kredisi almalarında yardımcı olmak amacıyla sigortalıdır.

 İhracat sigortası sayesinde, Türkiyeli ihracatçısı uluslararası pazarlarda daha rekabetçi hale geliyor ve yabancı ortaklarına işlem için kredi ödeme koşulları sağlama ve böylece işini yeni pazarlara genişletme fırsatına sahip oluyor.

 Alacak sigortası, Türkiyeli üretici ve ihracatçısını mali kayıplardan koruyan, mali açıdan istikrarlı hale getiren ve şirketin daha iyi iş planlaması ve etkin likidite yönetimini sağlayan son derece faydalı bir mali araçtır.
İç Piyasa Alacaklarınız İçin Devlet Desteği
Devlet Destekli Alacak Sigortası ile Türkiye devleti sınırları içerisindeki alacaklarınız için teminat sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Bakırköy Elektrikçi & Şişli Elektrikçi