Dolar 15,9425
Euro 16,8458
Altın 946,14
BİST 2.372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Parçalı Bulutlu

Hareketli Ortalamalar Nedir?

25.12.2020
2.307
A+
A-
Hareketli Ortalamalar Nedir?

Hareketli ortalamalar, teknik analizde bir finansal varlığın fiyat trendinin yönünü belirlemek için kullanılan indikatörlerdir.

Hareketli ortalama indikatörleri, bir finansal varlığın geçmiş fiyat seviyelerini belirler ve toplam fiyatı ortalamaya böler.

Örnek: 100 günlük bir HO x hisse senedinin geçmiş 100 günlük fiyat ortalamasını gösterir. Her yeni gün için 100 günlük ortalamaya göre hesaplama yapar ve kendisini günceller.

En son fiyat verilerine göre sürekli olarak yeniden hesaplandığı için buna hareketli ortalama denir.

Teknik analizciler, bir varlığın fiyatının hareketlerini değerlendirerek destek ve direnç noktalarını belirlemek için hareketli ortalamaları kullanırlar.

Hareketli ortalamalar, al sat sinyali oluşturmak ve bir hisse senedinin trend yönünü belirlemek için geçmiş fiyat verilerini kullandığı için gecikmeli indikatörler olarak bilinir.

Piyasadaki yükselen ve düşen trendleri görselleştirmek için, teknik analizde hareketli ortalamalar kullanılır.

Bu teknik analiz indikatörlerini kullanarak, kısa vadeli fiyat dalgalanmaları filtre edilir ve olası trend dönüşlerinin tespit edilmesi daha kolay olur.
Kısaca Hareketli Ortalamalar

 • Hareketli ortalamalar, yatırımcı’nın bir finansal varlığın trend yönünü belirlemek için kullandığı bir teknik analiz indikatörüdür.
 • Geçmiş dönemlerde ki fiyatların toplanması ve toplamın zaman dilimlerinin sayısına bölünmesiyle hesaplanır.
 • Hareketli ortalamalar, yatırımcıların destek direnç seviyelerini belirlemesine ve alım satım sinyalleri verecek şekilde strateji oluşturmasına olanak tanır.

En iyi sonuç veren hareketli ortalama stratejileri yazımdan bakabilirsiniz.Basit hareketli ortalama SMA nedir ve nasıl hesaplanır. Formülü, kullanımı
Basit hareketli ortalama SMA

Basit Hareketli Ortalama (SMA) Nedir?

Basit hereketli ortalama, bir finansal varlığın sadece kapanış fiyatını baz alarak hesaplama yapan bir teknik analiz indikatörüdür.

Bir yatırımcı, hisse senetlerini veya diğer finansal varlıkları ne zaman alıp ne zaman satacağını dair sinyaller almak için, basit hareketli ortalama indikatörünü kullanır.

SMA geçmiş fiyat hareketlerine dayandığı için gecikmeli bir indikatördür.

Basit hareketli ortalama, bazı ayarlar yapılarak sadece kapanış değil açılış, en yüksek ve en düşük fiyat seviyelerinin de ortalamasını hesaplamak için kullanılabilir.

Hem ingilizce hemde’de türkçe’de basit hareketli ortalama için SMA kısaltması kullanılır.Basit Hareketli Ortalama Hesaplama ve Formülü

Basit Hareketli Ortalama formülü şu şekildedir:

SMA = (A 1 + A 2 + ……… .A n ) / n

Hesaplama:

 • A, n periyodundaki ortalama.
 • N, dönemlerin sayısıdır.
Basit Hareketli Ortalama Hesaplama Örneği

Yatırımcı, abc hisse senedinin son beş günlük kapanış fiyatlarına bakarak abc hisse senedinin son beş günlük basit hareketli ortalamasını hesaplamak istiyor. Abc hisse senedinin son beş günlük kapanış fiyatları şu şekildedir:

 1. Gün. 23

2.Gün. 23.40

3.Gün. 23.20

4.Gün. 24

5.Gün. 25.50

Daha sonra abc’nin SMA yani basit hareketli ortalaması şu şekilde hesaplanır.

SMA= 23+23.40+23.20+24+25.50 / 5

SMA= 23.82

Bu örneğin grafikteki görünümü şu şekildedir:

Basit hareketli ortalama SMA nasıl hesaplanır
Basit hareketli ortalama SMA hesaplama

Bu durumda abc hisse senedinin basit hareketli ortalaması 23.82 olur. Bir sonra ki gün için ilk baştaki 23 iptal edilir yeni fiyatla beraber SMA tekrar hesaplanır.Teknik Analizde Basit Hareketli Ortalama Kullanma

Basit hareketli ortalama, hem trendi belirlemek hem de alım satım sinyalleri oluşturmak için kullanılabilir.

Trendi belirlemek için, ortalama çizgi genellikle fiyata göre dikkate alınır.

 • Ortalama çizgi fiyatın altındaysa, fiyat yükselme eğilimindedir.
 • Ortalama çizgi fiyatın üzerindeyse, düşüş eğilimi vardır.Üssel hareketli ortalama nedir? Nasıl kullanılır? Nasıl hesaplanır ve formülü.
Üssel hareketli ortalama EMA

Üssel Hareketli Ortalama (EMA) Nedir?

Üssel hareketli ortalama, son fiyat noktalarına daha fazla ağırlık veren bir hereketli ortalama indikatörüdür.

Diğer bir deyişle EMA, son fiyalara geçmiş fiyatlardan daha çok önem vermektedir.

Üssel hareketli ortalama, en son oluşmuş fiyat seviyelerine daha duyarlı olduğu için, basit hareketli ortalamaya oranla daha değişkendir.

Tüm hareketli ortalamalar gibi, EMA indikatörü de geçmiş fiyat ortalamalarından kesişme ve sapmalara dayalı alım satım sinyalleri almak için kullanılır.

Yatırımcılar genellikle 10 günlük, 50 günlük ve 200 günlük üssel hareketli ortalama kullanır.Üssel Hareketli Ortalama Hesapmala

Üssel hareketli ortalama hesaplanırken aşağıdaki üç adım kullanılır:

Kapanış fiyatı (C t)

Önceki dönemin EMA’sı (EMA t-1 ).

Filtreleme faktörü (SF).

 Önceki dönemin EMA’sı, söz konusu dönem uzunluğuna bağlıdır. 

SF şu şekilde hesaplanır:

SF = 2 / (n + 1) burada n, seçilen dönemdir.

Üssel hareketli ortalama formülü şu şekildedir:

EMA t = C t * SF + (1 – SF) * EMA t-1

Üssel hareketli ortalamada, dönem uzunluğu isteğe bağlı olarak seçilebilir ve 1 ile 200 arasında değişebilir.

 Ayrıca yatırımcılar, fiyat dalgalanmaları durumunda EMA indikatörünün kısa vadeli fiyat dalgalanmalarına güçlü bir şekilde tepki verebileceğini ve kısa vadelerde yanlış sinyallerin ortaya çıkabileceğini unutmamalıdır.

 Bu nedenle, seçilen süre ne kadar uzunsa sinyaller o kadar doğru olur.

Üssel hareketli ortalama yazımızdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.WMA ağırlıklı hareketli ortalama nedir? Kullanımı hesaplaması ve formülü
Ağırlıklı hareketli ortalama WMA

Ağırlıklı Hareketli Ortalama (WMA) Nedir?

Ağırlıklı hareketli ortalama, en son oluşan fiyatlara daha fazla ağırlık veren ve geçmişteki fiyatlara daha az ağırlık veren bir teknik analiz indikatörüdür.

Ağırlıklı hareketli ortalama WMA, veri setindeki her sayının önceden belirlenmiş bir ağırlıkla çarpılması ve elde edilen değerlerin toplanmasıyla oluşturulur.

Yatırımcılar, hisse senetlerini veya diğer finansal varlıkları nezaman alıp ne zaman satacaklarına dair al sat sinyalleri oluşturmak için, ağırlıklı hareketli ortalama kullanırlar.Ağırlıklı Hareketli Ortalama (WMA) Nasıl Hesaplanır?

Ağırlıklı hareketli ortalama hesaplanırken, en son oluşan fiyatlara daha fazla ağırlık verilirken, geçmişte oluşmuş fiyatlara daha az ağırlık verir.

Ağırlıklı hareketli ortalama‘yı hesaplamak için kullanılan ağırlıklandırma faktörü, gösterge için seçilen süreye göre belirlenir. 

Örneğin, 5 dönemli bir WMA şu şekilde hesaplanacaktır:

WMA = (P1 * 5) + (P2 * 4) + (P3 * 3) + (P4 * 2) + (P5 * 1) / (5 + 4+ 3 + 2 + 1)

Burada:
P1 = mevcut fiyat.
P2 = bir önceki fiyat.Hareketli Ortalamalar Nasıl Yorumlanır?

Fiyat yükselen hareketli ortalamanın üzerine çıkarsa, piyasa yükselme eğilimindedir. 

Fiyat düşen hareketli ortalamanın altına düşerse, piyasa düşüş eğilimindedir. 

Fiyat ve hareketli ortalamanın kesişme noktaları, potansiyel alım veya satım sinyallerini temsil eder. Aşağıdaki resimdeki gibi.

Hareketli ortalama indikatörü al sat sinyali
Hareketli ortalama al sat sinyali

Sinyalleri karşılaştırmak için her zaman ikinci bir indikatör kullanılmalıdır. Macd hareketli ortalamalar için iyi bir teyit edici indikatör olabilir. Buraya tıklayarak bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiz.

Macd ve hareketli ortalmalar
Hareketli ortalama ve macd indikatörü

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Shriya dedi ki:

  Oldukça faydalı ve bilgilendirici bir içerik olmuş.

 2. Süleyman dedi ki:

  TEŞEKKÜRLER

Bakırköy Elektrikçi & Şişli Elektrikçi