Borsa Teknik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. TBMM’de Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi Görüşmeleri Tamamlandı

TBMM’de Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi Görüşmeleri Tamamlandı

haberci haberci -

Saadet Partisi Grup Başkanı Selçuk Özdağ’dan Eleştiriler

Saadet Partisi Grup Başkanı Selçuk Özdağ, Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi’nin birinci bölümü üzerinde yaptığı konuşmada, iktidarın sorunları çözüyormuş gibi göründüğünü, ancak talep ve önerileri kabul etmediğini belirtti. Özdağ, teklifin aceleyle getirildiğini ve ilgili tarafların görüşlerinin alınıp alınmadığını sorguladı. Öğretmenlerin haklarına ilişkin düzenlemelerin yetersiz olduğunu vurgulayarak, eğitim sistemindeki kaosu dile getirdi.

İYİ Parti ve Demokrat Parti’den Eleştiriler

İYİ Parti İzmir Milletvekili Hüsmen Kırkpınar, teklifin sorunları dikkate almadan hazırlandığını belirterek, biriken sorunları çözemeyeceğini ifade etti. Demokrat Parti Mardin Milletvekili Beritan Güneş Altın ise sendikaların dinlenmeden hazırlandığını söyledi ve eğitim sisteminin daha da kötüleşeceği endişesini dile getirdi.

MHP ve AKP’den Destekleyen Açıklamalar

MHP Samsun Milletvekili İlyas Topsakal, teklifin üzerinde detaylıca görüşüldüğünü ve Milli Eğitim Akademisi’nin eğitim sistemine katkı sağlayacağını belirtti. AKP Konya Milletvekili Latif Selvi ise öğretmenlerin hakları ve Milli Eğitim Akademisi gibi düzenlemelerin bulunduğunu vurgulayarak, eğitimin sürekli yenilik istediğini söyledi.

CHP’den Eleştiriler

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı, öğretmenlik mesleğinin yeterince anlaşılmadan kanun yapıldığını belirtti. Halıcı, öğretmenlerin ücretlerinin yetersiz olduğunu ve özel okullardaki öğretmenlere taban aylık düzenlemesinin getirilmesini talep etti.

Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, teklifin birinci bölümünün tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından birleşime ara verdi. Komisyonun yerini almaması üzerine Önder, birleşimi saat 14.00’te toplanmak üzere kapattı.

İlgili Yazılar