Borsa Teknik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Sanal Anjiyo Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Sanal Anjiyo Sonucu Ne Zaman Çıkar?

admin admin -

Sanal Anjiyo Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Kalbi besleyen koroner arter damarların görüntülenmesi kalp damar hastalığı tanısı için gerekir. Damarları görmek için geleneksek sanal anjiyo uygulaması yapılmaktadır. Sanal anjiyo sonucu uygulamadan hemen sonra yani aynı gün içerisinde çıkmaktadır.

Sanal Anjiyo Nasıl Yapılır?

Sanal anjiyo, diğer anjiyo türlerine göre daha az bilinen ve genellikle yanlış anlaşılan tıbbi görüntüleme yöntemleri arasında yer alır. Bu görüntüleme yöntemi en temel anlamıyla kontrast madde içeren BT yöntemi arasında yer alır. Genellikle kalp damarlarının incelenmesi için kullanılmaktadır. Doktorlar kalp rahatsızlığı yaşayan hastaların anjiyo yapılması uygunluğu açısından hastalara bilgilendirme yapmaktadır.

Kalp damar tıkanıklığı olan hastaları değerlendirmek için sanal anjiyo kullanmaktadır. Görüntüleme sırasında elde edilen sonuçlar bilgisayar ortamına kaydedilmektedir. Doktorlar da bilgisayar ortamındaki bu bilgileri kullanarak hastanın durumunu detaylı olarak değerlendirmektedir. Koldaki toplar damar yolu ile damara kontrast madde verilmesi ile kasık damarlarına girilmeden, kalp damarlarına katater adı verilen ince boru yerleştirmeden, x ışınları kullanılarak tomografik kesitler sayesinde saniyeler içinde tüm kalp damarları 3 boyutlu olarak görülmektedir.

 Kalp damarının iç ve dış duvarını göstermektedir. Damarları tıkayan yağ plakları, daralma, kireçlenmeler kısa sürede saptanmaktadır. Yağ plaklarının sert mi yumuşak mı olduğu belirlenmektedir. Geleneksel kalp anjiyosundan farklı olarak sanal anjiyo işlemi sonrası hastanede yatma durumu olmaz.

Sanal Anjiyonun Önemi

Kalp içi pıhtı kalp duvarında balonlaşmaya varana kadar bilinmektedir. Aort kapağının kaç yaprakçıktan oluştuğu aort kapağında kireçlenme belirlenmektedir. Aort damarı genişlemesi çapının ne kadar olduğu saptanmaktadır. Kalp zarı kalınlığı kireçlenme düzeyi belirlenmektedir.

Sanal Anjiyo Ne Kadar Sürer?

Sanal anjiyo ne kadar sürer sorusu çok merak edilmektedir. Hastanın hazırlanması ile tedavi uygulanması esnası arasında zaman dilimi içermektedir. Herhangi bir alerjisi olmayan hastanın işlemi 20 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Herhangi aksilik olmaması durumunda kısa sürer ve hastanızı 20 dakika içerisinde odasına sevki gerçekleşmektedir.

BT anjiyo esnasında korku var ise BT çekilmeden alınacak damar yolundan sakinleştirici verilerek alınması gerçekleşir bu zaman Aralığı 20 dakikadan uzun sürmektedir. Hastanın sakinleşmesi beklenmektedir. Bu esnada 1 saati bulmaktadır. Kısacası hastanın durumuna göre değişkenlik göstertmektedir. Şükrü Akyüz sitesinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Formun Üstü

Formun Altı

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir