Borsa Teknik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Piyasalarda yukarı yönlü hareket

Piyasalarda yukarı yönlü hareket

admin admin -

Piyasalarda yukarı yönlü hareket

 

FED Başkanı’nın şahin mesajlarının ardından küresel piyasalarda yaklaşık bir haftanın sonunda yukarı yönlü hareket görüldü. Kripto para piyasalarında da Bitcoin ve Ethereum kayıplarını geri aldı. Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, piyasaların son 24 saatin gelişmelerini değerlendirdi.

 

Küresel piyasalar dört günlük düşüş serisine son verdi. Çarşamba günü FED Başkanı Powell’ın beklenenden daha şahin mesajlarının ardından her günü satıcılı kapatan piyasalar dün sınırlı da olsa pozitife döndü. S&P 500 ve Nasdaq Bileşik endeksleri dünü sırasıyla %0,1 ve %0,01 kazançla tamamladı. Yeni günde ise Japonya etkisiyle vadeli piyasalarda yukarı yönlü hareketlilik görülmeye başladı.

Günün dikkat çekici haberi dün olduğu gibi Japonya Merkez Bankası’ndan geldi. Dün getiri eğrisi kontrol programında değişikliğe giden banka, bugün de planlanmayan bir tahvil alım operasyonu açıkladı. Haberin ardından küresel piyasalarda risk iştahı arttı. Salı günü nispeten sıkılaştırıcı bir adım atan bankanın bugün tahvil alım programı açıklaması piyasaların kafasını karıştırdı.

Ek olarak Japonya’da iki yıllık tahvil faizinin 2015’den bu yana ilk kez sıfırın üstüne çıkmasıyla yedi yıllık negatif faiz döneminin sonuna gelindiğine işaret etti. Japonya bu haftanın gündem maddesi olmaya devam ederken bugün ABD’de konut satışları ve tüketici güveni verileri takip edilecek.

Kripto para piyasasında pazartesi günü anlık olarak 16.200$’a gerileyen Bitcoin, dün kayıplarını geri aldı ve 17.000$’a kadar yükseldi. Yeni günde ise 16.800$ seviyelerinde fiyatlanıyor. Ethereum da 1200$ bölgesinin hemen üzerinde 1210$ seviyelerinde alıcı buluyor.

 

21 ARALIK BITCOIN TEKNİK ANALİZ

 

Dar bant aralığında hareketine devam eden Bitcoin, dün %3 civarında yükselişle tekrar 17.000$ seviyelerinden ret almış gözüküyor. Sabah saatlerinde 16.840$ seviyelerinde fiyatlanan Bitcoin için volatilitenin (oynaklık) oldukça düşük olduğu günlerden geçiyoruz. Bu süreçte Bollinger bandının da oldukça daraldığı gözlemleniyor. Yukarı yönlü hareketlilikte orta Bollinger bandına denk gelen 17.050$ seviyesinin kırılması önemli olacaktır. Bu seviyenin kırılması durumunda üst Bollinger bandı olan 17.700$ seviyeleri test edilebilir.

Bitcoin’in şu anda orta Bollinger bandının altında hareketlilik gösteriyor olması aşağı yönlü hareketliliğin devamını getirebilir. Bu ilk destek seviyesi olarak 16.400$ seviyesini karşımıza çıkarabilirken, 16.400$ seviyesinin kırılması halinde ise Bitcoin fiyatında sert bir geri çekilme ile karşılaşılabilir.

 

 

21 ARALIK DOGE TEKNİK ANALİZ

Bitcoin fiyatının geri çekilmesiyle Bitcoin dominansının artması, altcoinlerin daha hızlı geri çekilmesine neden oluyor. Buna bağlı olarak baskının arttığı Dogecoin sabah saatlerinde %3 civarında geri çekilme yaşayarak 0.07230$ seviyelerinde fiyatlanıyor.

Ekim ayının sonunda yaşadığı yükselişle birlikte düşen trendini kıran Doge tekrar trendi test ediyor. Hem 200 günlük hareketli ortalamaya hem de düşen trend çizgisine denk gelen 0.7340$ seviyesinin altında günlük kapanışlar yapmaması Dogecoin için oldukça kritik. Bu seviyenin altında günlük kapanışlar yapması halinde ise sert bir geri çekilme ile 0.06520$ seviyeleri görülebilir. Yukarı yönlü hareketlilikte ise 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 0.08907$ ilk direnç seviyesi olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir