Borsa Teknik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Piyasalar 16.30’da açıklanacak TÜFE verisini bekliyor

Piyasalar 16.30’da açıklanacak TÜFE verisini bekliyor

admin admin -

Piyasalar 16.30’da açıklanacak TÜFE verisini bekliyor

 

Önümüzdeki iki gün piyasalar Amerika’dan ve Avrupa’dan gelecek kararlara odaklanmış durumda. Bugün açıklanacak TÜFE verilerinin ardından Merkez Bankaları’nın faiz kararları haftanın seyrinde etkili olacak. Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, piyasaları etkileyecek kararları, Bitcoin ve Ripple’i değerlendirdi.

 

Piyasa Notları

Haftanın ikinci işlem gününe girerken dünü piyasalar ılımlı enflasyon beklentileri, manşet enflasyonda düşüş beklentisi ve Oracle şirketinin güçlü bilançosuyla günü yükselişle kapattı.

Bugün saat 16.30’da açıklanacak enflasyon verileri için tüm piyasalar kilitlenmiş duruma geçti. Beklentiden yüksek bir veri, risk iştahını ve yakalanan hafif olumlu havayı bozabilir.

Yarın merkez bankaları toplantılarına ve kararlarını açıklamaya başlayacak. FED yarın, iki gün sonra da Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası kararlarını açıklayacak. Her üç bankanın da 50 baz puan faiz artırması bekleniyor. Bundan dolayı yarın sözlü yönlendirmeler daha öne çıkabilir.

Kripto para piyasası, dün nispeten geri çekildiği günde, bugün tekrar toparlandı ve Bitcoin 17.200$ seviyelerinin üzerini gördü, Ethereum’da da 1280$ düzeylerinde fiyatlama devam ediyor.

 

Haberler

  • FTX eski CEO’su Sam Bankman-Fried (SBF), Bahamalı yetkililer tarafından tutuklandığı ve ABD’ye sevk edileceği açıklandı.
  • ABD’li savcılar, dünyanın en büyük borsası Binance ve yöneticilerine muhtemel kara para aklama ve yaptırım ihlalleri nedeniyle ceza vermeyi düşündüklerini dile getirdi.
  • Brezilya 2024 yılında merkez bankası dijital parasını (CBDC) devreye sokacağını duyurdu.
  • Ford, Toyota, Fiat, BMW ve Renault’dan sonra Nissan da Metaverse’e dahil oldu.

 

13 ARALIK BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Dün sabah ve öğle saatlerinde 17.000$ seviyelerinin altına çekilen Bitcoin, yeni günde küresel piyasalardan aldığı destek ve enflasyonun gerileme beklentisiyle bir miktar olumlu fiyatlanarak 17.200$ seviyelerine yükseldi. Bugün 16.30’da açıklanacak olan TÜFE verisine odaklanan kripto para piyasasında veri sonrası hareketlilik artabilir. Oluşturduğu minör yükseliş trendine devam eden ve bu çizgiyi şu an kaybetmeyen Bitcoin için enflasyon verisi önemli bir hareketlilik yaratabilir. Beklenti ve beklentiden düşük gelebilecek enflasyon verisi fiyat üzerinde oldukça pozitif bir etki yapabilir. Bitcoin için yukarıda 17.775$ direnç seviyesi olurken, aşağıda 16.700$ bölgesi ilk destek seviyesi olarak karşımıza çık.

 

13 ARALIK RIPPLE TEKNİK ANALİZ

SEC ile olan davası devam eden ve her hafta yeni bir gelişme açıklanan Ripple’da fiyat seviyesi 200 günlük hareketli ortalamanın etrafında dalgalanmaya devam ediyor. FTX olayından sonra bir yükseliş kanalı oluşturan ve dalgalı biçimde bu kanal içerisinde hareketini sürdüren Ripple, dün 0,36$ desteğinden güç alarak tekrar 0,38$ seviyelerine kadar yükseldi. 50 günlük hareketli ortalaması ile 200 günlük hareketli ortalaması birbirine çok yakın hale gelen ve bir ters Golden Cross oluşturma ihtimali bulunan Ripple’da bu kesişime dikkat edilmeli. Aşağıda ilk etapta 0,36$ destek seviyesi olarak karşımıza çıkarken 50 günlük hareketli ortalama ve kanalın orta bandına denk gelen 0,41$ seviyeleri Ripple için direnç konumunda bulunuyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir