Borsa Teknik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ORDU’DA BİR GÜNDE 10 AÇILIŞ

ORDU’DA BİR GÜNDE 10 AÇILIŞ

admin admin -

Ordu’yu gelecek yüzyıla hazırlayan Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği ve sosyal hayat, ekonomi, istihdam, çevre ve yol yatırımlarına yeni bir çehre, özellik ve cazibe kazandıran 10 yatırım Altınordu 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda (Ordu Büyükşehir Belediyesi Önü) Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un katılımlarıyla halkın hizmetine açıldı.

Yapılan törenle Altınordu’da Büyük Melet Projesi, Cumhuriyet Mahallesi Engelsiz Yaşam Merkezi, Sırrı Paşa Caddesi Sağlıklaştırma, Şahincili Mahallesi Erguvan Park; Ünye’de Bedesten İş Merkezi, Atatürk Mahallesi Alt ve Üstyapı Çalışmaları, Bisiklet Yolu; Fatsa’da Kapalı Pazar Yeri, Bolaman Park Yaşam Merkezi ile Konkasör ve Beton Santrali olmak üzere 10 yatırımın resmi açılışı gerçekleştirilmiş oldu.

TBMM BAŞKANI KURTULMUŞ: “ORDU’YA HER GELDİĞİMDE DAHA İLERİ ADIMLAR ATILDIĞINI GÖRMEKTEN BÜYÜK MEMNUNİYET DUYUYORUM”

Programda konuşan TBMM Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş hem merkezi hükümetin hem de belediyelerin yapmış olduğu hizmetlerin her türlü takdirin üstünde olduğunun altını çizdi. TBMM Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Ordu ilimizde ve ilçelerimizde yapılan hizmetler dolayısıyla emeği geçen bütün arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

TBMM Başkanı Kurtulmuş konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Böylesine güzel bir memlekete daha ileri adımlar atıldığını daha güzel yatırımlar yapıldığını görmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Ordu’da yıllar içerisinde havalimanının yapılmasından diğer kamu binaların yapılmasına, üniversitemizin arkasında inşaatına başlatılan hastanenin önemli bir kısmının bitme seviyesine gelmesine kadar çok güzel hizmetler yapıldı. Hem merkezi hükümetimizin hem belediyelerin yapmış olduğu hizmetler her türlü takdirin üstünde her türlü övgünün üstündedir. Ben bu vesileyle Ordu ilimizde ve ilçelerimizde yapılan hizmetler dolayısıyla emeği geçen bütün arkadaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum”

Milleti öne alan yönetim anlayışını esas belirlediklerini kaydeden Kurtulmuş, “Bizim yönetim anlayışımız milleti esas alan bir anlayışla kamu hizmetlerini yürütmektir. Bu çerçeveden baktığımızda yapılan her hizmetin ister belediyelerimizin hizmetini ister kamu merkezi kurum hizmetlerinin aslında hem vatandaşa hem şehirlerimize yapılan bir hizmet olduğunu hem de böylece devletimizi ileriye taşıyan devleti yukarıya taşıyan bir hizmet olduğunu biliniz. Bu vesileyle bu güzel hizmetlerin Ordu halkımıza, Ünye’ye, Fatsa’ya ve Altınordu’ya hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

BAŞKAN GÜLER: “SÖZ VERDİĞİMİZ BÜTÜN HİZMETLERİ TEKER TEKER HİZMETE ALIYORUZ”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler yaptığı konuşmada, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’u Ordu’da ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Başkan Güler, “Sayın Başkanımız bizim için rol model. Kutlu davamızın ön açıcısı, önderi. Senelerdir çok güzel çalışmaları birlikte yaptık. Muhterem hocamız yalnızca Meclis Başkanımız değil, Gazze’deki zalimliği çözmeye çalışan çok önemli bir devlet adamımız. Onun yaptıkları kelimelerle ifade edilemeyecek kadar önemlidir” dedi.

“SÖZ VERDİĞİMİZDEN FAZLASINI YAPTIK”

Söz verilen bütün hizmetlerin teker teker hizmete sunulduğunu belirten Güler, geride kalan 4.5 yılın 2 yılının pandemi süreciyle geçmesine rağmen önemli yatırımların hizmete sunulduğuna dikkat çekti.

Söz verilenin üzerinde yatırımı halkın hizmete sunduklarını belirten Başkan Güler konuşmasına şöyle devam etti:

“Biz yol, su, çöp meselesiyle birlikte yeşil alanda tüm dönemlerin rekorlarını kıracak çalışmalar yaptık. Hem de bu 5 yılın 2 yılı pandemiyle geçti. Bu kadar yağmur yağan bir ilde su sorunu vardı. 272 mahallede su sıkıntısı yaşanıyordu. Yaptığımız çalışmalarla bunu 29’a düşürdük. Çok kısa zamanda da inşallah sıfırlayacağız. Kendi asfalt plentlerimizle, beton santrallerimizle, iş makinalarımızla süratle çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Yeşil alanı yüzde 120 artırdık. Başta Melet projesi olmak üzere çöplük olarak kullanılan alanı Büyük Melet Projesiyle yaşam merkezi haline getirdik. Bunları da sadece park olarak yapmıyoruz. Mescitleriyle, ders alınan bir yaşam merkezi haline getirdik. Bunun dışında Yoroz’dan Yason’a, Boztepe’den Fatsa Adası’na, Çamlık’tan diğer yatırımlara kadar söz verdiğimiz, bizim vaat ettiğimizin üzerinde proje yaptık.”

“AMACIMIZ KENDİ KENDİNE YETEN BİR ORDU İNŞA ETMEK”

Kendi kendine yeten ve afete dirençli bir Ordu inşası için çalıştıklarını belirten Başkan Güler, “Amacımız ilk olarak kendi kendine yeten bir şehir yapmak. İkinci olarak afete dirençli kentler oluşturmak istiyoruz. Bunun için sel kapanları diye bir çalışma yapıyoruz. Bunlar Türkiye’de de örnek olacak olan çalışmalar. Çünkü Ordu’daki 14 derenin 12’si kapalı. Ünye’de de 15 tane dere var. Onlar da hemen hemen kapalı. Fatsa’da 13 tane var. Selle karşılaşma durumunda bunların hepsinde büyük sorunlar olabiliyor. Bu zamana kadar bilime dayalı siyaset yokmuş. 94 yılında Cumhurbaşkanımız bunu oluşturdu. Aynı uygulamaları bizler de Ordu’da uyguluyoruz. Dolayısıyla şimdi afete dirençli kentler oluşmasında bu çalışmaları birlikte yapıyoruz” dedi.

“PROJE YÖNETİCİLERİMİZLE DİREKT KALEYE OYNUYORUZ”

İmar konusunda Ordu’da iki önemli sorunu çözerek Türkiye’de bir ilke imza attıklarını ifade eden Başkan Güler, “Belediye deyince akla altyapı ve imar geliyor. İmarda yaptığımız Belde Evler meselesi var. Kıyı kenar çizgisini aşan bir yapıyı yıkarak burayı halka açtık. Burada hem Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda kanunla yasal olarak bu binaları yıkıp halka açtık. Bu yıktığımız bina Türkiye’de bir ilktir. Onun dışında Durugöl diye bahsettiğimiz içerisinde göl olan bir alan vardı. Burada da istediğiniz kadar kat yapma serbestliği vardı. Bunu da aşağıya çektik ve alanın 36 dönümünü aldık ve onu da halka açtık. Bu iki işin bu günkü değeri 3 milyar (katrilyon) lira. Yaptığımız, Ak Parti Belediyeciliğinin 94 yılından bu yana başladığımız kutlu yürüyüşün uygulamaları. Projeye dayalı bir sistem oluşturuyoruz. 94 yılında ben de İGDAŞ’ın başında proje yöneticisi olarak işin içerisine girmiştim. Şimdi aynı şeyi burada bizim genç arkadaşlarımızla yapıyoruz. Proje yöneticilerimizle direkt kaleye oynuyoruz. Yan pas yapmayan, belediye bürokrasisiyle fazla uğraşmadan sonuçlar alıyoruz. Hızlı iş yapabilmemizin nedeni de bu. Fazla yol yapmamızın, su sorununu çözmemizin, parkları yapmamızın sebebi budur.” diye konuştu.

“ORDU’DA HAVZA YAKLAŞIM MODELİYLE ÇALIŞMALAR BAŞLATTIK”

Havza yaklaşımıyla Ordu’da çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Güler, fındıkla ilgili yeni çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Başkan Güler sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanımız göreve başlarken Ordu’da havza yaklaşımıyla çalışmamız gerektiğini söylediler. Havzadan kasıt burası bir fındık alanı, yaylalarımız var. Havza yaklaşım modeliyle ilk kez çalışmaya başladık. Yüzde 90 paramızı altyapıya harcıyoruz. Onun dışında da yeni bir yaklaşımla tarıma, teknolojiye, yazılıma ağırlık verdik. 7 tane şirket kurduk. 200 yıllık tarihi olan fındıkla ilgili yeni bir çalışma yaptık. Fındık fiyatı netleşince iş bitiyor diye bakılıyordu sonrasında 1 sene daha bekliyoruz. Biz bu işi kökünden aldık. Bizim şu anda 565 dönüm fındık bahçemiz var. Dünyadaki en büyük fındık üreticilerinden birisi belki de biz olduk. Fındıkta verimi artırıyoruz ve katma değeri yüksek ürünlere dönüştürüyoruz. İlk defa rekabet kurulu haklı gördü ve daha evvel kimseye randevu vermeyen ilgili yabancı firma Ordu’ya geldi. Biz 5 saat görüştük ve fındık fiyatını revize etti. 80 TL’den 95 liraya çıkardılar.”

“İNŞALLAH FINDIĞIN 200 YILLIK MAKUS TARİHİNİ BİRLİKTE YENECEĞİZ”

Meclis Başkanı Kurtulmuş’tan lisanslı depo ve fındık ihtisas bölgeleriyle ilgili destek isteyen Başkan Güler, “Zaten bütün çalışmalarımızda arkamızda olan değerli büyüğümüzden iki tane istirhamımız var. Bir tanesi lisanslı depoculuk. Bunun için şirketi kurduk, yerimizi seçtik, proje hazır. Lisanslı depo ile fındık meselesini kökten çözecek bir hale getireceğiz. İkincisi de fındık ihtisas bölgeleri. Fındık üretim bölgeleri yapacağız. Burada Ordu’ya gelen yatırımcılar yer yok ki geleyim diyorlar. Biz şu anda 50 tane fabrika kuracak yeri hazırladık. Yapacağımız diğer alandaki çalışmalarla işi çözeceğiz inşallah. İnşallah fındığın 200 yıllık makus tarihini birlikte yeneceğiz. Açacağımız tesisler ilimize bölgemize hayırlı olsun. Altınordu, Fatsa ve Ünye’mize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Ünye ve Fatsa ilçelerine de video konferansla bağlanan TBMM Başkanı Kurtulmuş, tesislerin hayırlı olmasını dilerken yapılan duanın ardından kurdele keserek açılışı gerçekleştirdi.

 

Büyükşehir Belediyesinin toplu açılış törenine Ak Parti Ordu Milletvekilleri İbrahim Ufuk Kaynak, Mustafa Hamarat, Refah Partisi Eski Milletvekili Hasan Hüseyin Ceylan, Ordu Valisi Muammer Erol, Ak Parti Ordu İl Başkanı Selman Altaş, MHP Ordu İl Başkanı Mehmet Özçelik, İlçe Belediye Başkanları, çok sayıda protokol üyesi ile vatandaşlar katıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir