Borsa Teknik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. MACD Nedir? Nasıl Yorumlanır ? Macd Nasıl Hesaplanır ?

MACD Nedir? Nasıl Yorumlanır ? Macd Nasıl Hesaplanır ?

admin admin -

MACD Nedir?

MACD (Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması), bir menkul kıymet fiyatının iki hareketli ortalaması arasındaki ilişkiyi gösteren, trend izleyen bir momentum göstergesidir. MACD, 26 dönemlik üstel hareketli ortalamanın (EMA) 12 dönemlik EMA’dan çıkarılmasıyla hesaplanır. MACD’nin “sinyal hattı” olarak adlandırılan dokuz günlük bir EMA’sı daha sonra alım ve satım sinyallerini tanımlamak için kullanılan MACD’nin üzerine çizilir.

MACD çizgisi sinyal çizgisinin üzerine çıktığında, bu bir yükseliş sinyalidir ve bu da menkul kıymetin yukarı yönlü bir ivme kazanacağını gösterir. Tersine, MACD çizgisi sinyal çizgisinin altına düştüğünde, bu bir düşüş sinyalidir ve bu da menkul kıymetin aşağı yönlü bir ivme yaşayacağını gösterir. MACD, bir menkul kıymetin trendinin ve momentumunun daha eksiksiz bir resmini sağlamak için genellikle diğer teknik göstergelerle birlikte kullanılır.

Macd Nasıl Yorumlanır ?

MACD genellikle alım ve satım sinyallerini belirlemek için trend takip eden bir gösterge olarak kullanılır. MACD çizgisi sinyal çizgisinin üzerine çıktığında, bu bir yükseliş sinyalidir ve bu da menkul kıymetin yukarı yönlü bir ivme kazanacağını gösterir. Tersine, MACD çizgisi sinyal çizgisinin altına düştüğünde, bu bir düşüş sinyalidir ve bu da menkul kıymetin aşağı yönlü bir ivme yaşayacağını gösterir.

MACD çizgisi ve sinyal çizgisine ek olarak, MACD histogramı da potansiyel alım ve satım sinyallerini belirlemek için kullanılır. Histogram, MACD çizgisi ile sinyal çizgisi arasındaki farkı temsil eder ve sıfır çizgisinin üstünde veya altında çizilir. Histogram sıfır çizgisinin üzerinde olduğunda, bu bir yükseliş sinyalidir ve MACD çizgisinin sinyal çizgisinin üzerinde olduğunu ve menkul kıymetin muhtemelen yukarı doğru ivme kazanacağını gösterir. Tersine, histogram sıfır çizgisinin altında olduğunda, bu bir düşüş sinyalidir ve MACD çizgisinin sinyal çizgisinin altında olduğunu ve menkul kıymetin muhtemelen düşüş ivmesi yaşayacağını gösterir.

Bir menkul kıymetin trendinin ve ivmesinin daha eksiksiz bir resmini sağlamak için MACD’nin tek başına değil, diğer teknik göstergeler ve temel analizlerle birlikte kullanılması gerektiğine dikkat etmek önemlidir.

Macd Nasıl Hesaplanır ?

MACD’yi hesaplamak için:

1.    Analiz etmek istediğiniz menkul kıymet için kapanış fiyatı verilerini edinin.

2.    Menkul kıymetin kapanış fiyatının 12 dönemlik üstel hareketli ortalamasını (EMA) hesaplayın.

3.    Menkul kıymetin kapanış fiyatının 26 dönemlik EMA’sını hesaplayın.

4.    26 dönemlik EMA’yı 12 dönemlik EMA’dan çıkarın. Bu MACD çizgisidir.

5.    MACD satırının 9 dönemlik EMA’sını hesaplayın. Bu sinyal hattı.

6.    Üçü arasındaki ilişkiyi görselleştirmek ve olası alım ve satım sinyallerini belirlemek için MACD çizgisini, sinyal çizgisini ve histogramı bir grafik üzerinde çizin.

MACD’nin tipik olarak MACD çizgisi üstte ve sinyal çizgisi altta olacak şekilde çizildiğini ve ortada çizilen ikisi arasındaki farkı temsil eden bir histogram olduğunu not etmek önemlidir. Bu, iki hat arasındaki ilişkiyi ve güvenliğin momentumunu görselleştirmeye yardımcı olur.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir