Borsa Teknik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kripto paralar yatırımcısını sevindiriyor

Kripto paralar yatırımcısını sevindiriyor

admin admin -

 

Dün piyasaların dört gözle beklediği ABD enflasyon verisi beklentiye paralel gelerek yıllık %6.4’ten %6’ya geriledi. Gelen veri, son günlerde yaşanan banka iflaslarıyla beraber Fed’in önümüzdeki toplantılarda faiz artırım hızını yavaşlatabileceğine yönelik beklentileri güçlendirdi. Beklentilerin risk iştahının artmasıyla ABD hisse senedi piyasalarında pozitif açılışlar görülürken, kripto para piyasasında da hızlı yükselişler mevcuttu. Bitcoin en son 9 ay önce gördüğü seviye olan 26.385$ seviyelerine kadar bir yükseliş yaşarken, Ethereum’da 1.780$ seviyeleri görüldü. Akşam saatlerinde gelen ABD-Rusya arasındaki savaş uçağı gerginliği nedeniyle ABD borsalarında geri çekilmeler görülürken özellikle kriptolarda sert satış baskısına neden oldu. Bitcoin sabah itibariyle 24.750$ seviyelerinde fiyatlanırken, Ethereum 1.700$ seviyelerinden alıcı buluyor. Altcoinlerde ise yatay pozitif bir seyir hakim.

Enflasyon verisi ardından kripto piyasasının toplam değeri psikolojik direnç olan 1 trilyon doların üzerinde hareketlilik göstermeye devam ediyor. Bitcoin’in dominasyonu (hakimiyeti) %45.1, Ethereum dominasyonu ise %19,6 seviyelerinde yer alıyor. Yükselişlerin ardından bugün IMX, RIF, DUSK ve DF çift haneli kazançlar ile Bitay’da en çok yükselen kripto para olarak öne çıkıyor.

Bugün TSİ 15:30’da açıklanacak olan ABD ÜFE enflasyon verisinin aylık %0.3 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Veri öncesi vadeli endekslerde karışık bir seyir hakim.

 

BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Bitcoin, dün gelen enflasyon verisi sonrası %8 civarında bir artış göstererek 26.385$ seviyesine kadar bir yükseliş yaşadı. Birçok kez test ettiği fakat kıramadığı 25.250$ seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlayamayan Bitcoin, bugün sabah saatlerinde kanalın orta bandının altında 24.750$ seviyelerinde fiyatlanıyor.

Kanalın içinde hareketlilik gösteriyor olması hala pozitifliğini desteklemeye devam eden Bitcoin için, yukarı yönlü hareketliliğin devamında kanalın orta bandı olan 24.855$ seviyesinin üzerinde günlük kapanışlar yapması önemli olacaktır. Ardından 25.250$ ve dün test ettiği 26.385$ seviyelerini tekrar test etmesi beklenebilir.

Aşağı yönlü bir harekette ise önemli ve ilk destek seviyesi olan 23.950$’a tutunması beklenebilir. Bu seviyenin kırılması ve kalıcılık sağlaması halinde 23.170$ seviyesi ardından da 22.895$ seviyeleri karşılanabilir.

 

ETHEREUM TEKNİK ANALİZ

Ethereum dün yaşanan yükselişle %7 civarında artış göstererek önemli direnç seviyesi olan 1.720$ seviyesine aşarak 1.780$ seviyesini test etti. 1.720$ seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlayamayan Ethereum bugün sabah saatlerinde 1.700$ seviyesinde alıcı buluyor.

Yukarı yönlü harekette tekrar 1.720$ seviyesini test etmesi beklenebilir. Bu seviyenin üzerinde günlük kapanışlar yapması halinde ilk önce 1.780$ ardından da 1.815$ seviyelerine kadar bir yükselişi beraberinde getirebilir.

Aşağı yönlü bir harekette ise ilk olarak 1638$ ardından da 1.600$ seviyelerinin güçlü bir destek olarak çalışması beklenebilir. Bu seviyelerin kırılması halinde ise düşen majör trend çizgisi olan 1.548$ seviyelerine kadar bir geri çekilme görülebilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir