Borsa Teknik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Kripto paralar FED kararını bekliyor

Kripto paralar FED kararını bekliyor

admin admin -

Kripto paralar FED kararını bekliyor

 

“Son 10 gündür dar bant aralığında hareket eden kripto para piyasası bu akşam yapılacak FED toplantısını ve açıklanacak politika faiz kararını bekliyor. Piyasa gelecek karara göre yönünü belirleyebilir.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, FED toplantısına dikkat çekti.

 

Kripto paralarda FED toplantısı öncesinde tansiyon düşük. Ocak ayı genelinde hacimli yükselişler yaşayan ve genellikle gün içi yüksek bantlar gördüğümüz Bitcoin bir süredir durgun ve yeni güne 23.000$ sınırında başladı. Pazar ve pazartesi günleri hariç son 10 günde oldukça dar bir bant aralığında ayı ve boğaların savaşının yaşandığı kripto para piyasası FED’i beklemeye başladı. Bu akşam saat 22.00’da açıklanacak olan karar ve sonrasında gerçekleşecek basın toplantısı ile birlikte piyasa yeni bir yön arayışına girebilir. FED’in politika faizini 25 baz puan artırarak 425-450 baz puan aralığından 450-475 baz puan aralığına çekmesi bekleniyor. Bir önceki toplantı olan Aralık toplantısında 50 baz puan artırıma giden FED’in bu toplantıda artış hızını 25 baz puana düşüreceği beklentisi bir süredir piyasaları pozitif etkileyen ana unsur. Karar sonrasındaki ilk anda Bitcoin’de hareketlenme gözlemlenebilir. Daha sonra ise Bitcoin’de yeni bir trend ve döngü görebiliriz. Bu akşamki ana beklenti Powell’ın yönlendirmeleri olacaktır. Özellikle mart ayında ne yapılabileceği, FED’in nerede faiz artış döngüsünü sonlandıracağı sorularına gelebilecek potansiyel yanıtlar piyasanın odak noktası olacak.

Küresel piyasalarda dün beklenmedik şekilde düşük gelen ABD istihdam maliyeti verisi FED’in sıkılaştırıcı politikasının sonuna gelindiği beklentisini güçlendirdi ve ABD endekslerinde alımlar görüldü. %1 ila %1,5 civarı primlenen ABD hisse senedi piyasaları da böylece gözünü FED’e çevirmiş oldu.

Ocak ayına 800 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile başlayan kripto para piyasası bugün 1 Şubat itibariyle 1 trilyon 50 milyar dolar seviyesinde. 1 ayda 250 milyar dolarlık artış piyasaya pozitif yansıyor. Günlük hacim 46 milyar dolar düzeyinde. Bitcoin dominansı 44,55, Ethereum dominansı ise 19,3 seviyelerinde yeni güne başlamış durumda.

 

BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Bitcoin, bu akşam açıklanacak olan FED faiz kararı öncesi 23.000$ seviyesinde yatay hareketlilik göstermeye devam ediyor. Volatilitenin yüksek olacağı bir gün bekleniyor bu nedenle destek ve direnç seviyelerine dikkat etmekte fayda var.

Olumlu senaryoda, 23.270$ seviyesi ilk direnç seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin kırılması yukarı yönlü hareketle 24.000$ ardında da 25.200$ seviyelerine kadar bir yükselişi destekleyebilir. Olumsuz senaryoda ise 23.000$ önemli bir destek seviyesi olarak karşımıza çıkarken bu seviyeye tutunamaması halinde 22.300$ ardında da 21.550$ seviyelerine kadar bir geri çekilmeyi beraberinde getirebilir.

 

ETHEREUM TEKNİK ANALİZ

Ethereum, 1.600$ seviyesine tutunamayarak sabah saatlerinde 1.570$ seviyelerinde fiyatlanıyor. Dört saatlik grafik incelendiğinde yükselen bir trendde hareketlilik gösteren Ethereum için aşağı yönlü bir hareketlilikte ilk destek olarak 1.540$ seviyesine tutunması beklenebilir. Bu seviyenin kırılması halinde 1.460$ seviyelerine kadar bir geri çekilmeyi beraberinde getirebilir. Yukarı yönlü bir hareketlilikte ise 1.600$ seviyesinin kırılması ve üzerinde günlük kapanışlar yapması önemli olacaktır. Ardından da majör düşen trend çizgisi (1.680$) test edilebilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir