Borsa Teknik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kripto paralar dar işlem bandında yatay pozitif hareket ediyor

Kripto paralar dar işlem bandında yatay pozitif hareket ediyor

admin admin -

 

Kripto paralar dar işlem bandında yatay pozitif hareket ediyor

 

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, haftanın ikinci gününde piyasaları etkileyen verileri, sektör gelişmelerini değerlendirdi.

 

Piyasa Notları

ABD hisse senedi piyasaları, Cuma günkü güçlü Tarım Dışı İstihdam verisi sonrası dün %56,5 ile beklentilerin bir hayli üstünde açıklanan ISM imalat verisi ile birlikte düşüşünü sürdürdü. Açıklanan bu iki güçlü veri ile FED’in faiz artırım sürecinin kısa vadede sonlanmayacağı öngörüsü güç kazandı ve FED faizlerinin tepe noktasına ilişkin beklentiler de yukarıya taşındı. Yatırımcılar, bu güçlü veriye uzun zamandır süregelen negatif reaksiyonlarına devam ediyorlar. Ancak genel olarak hala FED faiz artırım sürecinde yavaşlamaya gidecek iyimserliği de sürüyor. Diğer yandan Çin’de Covid 19 salgınıyla mücadelede alınacak kararlar bu hafta da takip edilecek. Türkiye’ye dönecek olursak Borsa İstanbul zirve seviyelere yakın seyrederken dün sınırlı geri çekildi.

Kripto paralar ise dar işlem bandında yatay pozitif hareket ediyor. Bitcoin 17.000$ seviyelerinde, Ethereum 1250$ seviyesinin üzerinde fiyatlanıyor.

Haberler

  • Ripple, Kasım 2022 itibarıyla 15 milyar dolarlık değerlemeyle ABD’nin en değerli startup’ları arasında 10. sırada yer aldı ve listede bulunan tek kripto varlık şirketi oldu.
  • SEBA Bank, Hong Kong’da dijital varlıkların kurumsal olarak benimsenmesini hızlandırmak için HashKey ile ortaklık kurdu.
  • Çin’in Hangzhou şehrinde bir mahkeme, NFT koleksiyonlarının yasalar kapsamında korunması gereken “sanal mülkler” olduğunu söyledi.
  • Birleşik Krallık, kripto para regülasyonlarına ilişkin planlarını tamamladı. Yeni regülasyonlarla birlikte kripto para sektörünü daha geniş bir biçimde denetleyebileceğini duyurdu.
  • SEC ve Ripple arasındaki çok konuşulan davada, Ripple’ın genel danışmanı mahkemeye son belgelerin sunulduğunu açıkladı.

 

6 ARALIK BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Lider kripto para birimi Bitcoin, haftanın ikinci işlem gününde dün test ettiği 50 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 17.500$ seviyelerinden ret yedi ve 17.000$ bandına geri çekildi. Şu anda bu bölgede fiyatlaması devam eden Bitcoin için olumlu senaryoda ilk hedefler 50 günlük hareketli ortalama olan 17.500$ ve fibonacci 0,236’ya denk gelen 17.800$ seviyeleri oldu. Kısa vadede gerçekleşecek olumsuz senaryoda ise 16.600$ destek seviyesi olarak karşımıza çıkacağını söyleyebiliriz.

 

6 ARALIK LITECOIN TEKNİK ANALİZ

Majör kripto paralar arasında Kasım ayında en iyi performansı gösteren kripto para olan Litecoin, bir aylık süreçte yaklaşık %65 değer kazandı ve hareketini sürdürüyor. Dün de ikinci kez 80$ direncini deneyen ve ilk etapta aşmayı başaran Litecoin, bu hareketin devamını şu anda getirememiş gözüküyor. Anlık direnç seviyesinin hemen üzerinde fiyatlanan Litecoin için bu bölgeden onay alınması halinde ilk hedef psikolojik direnç olan 90$ seviyeleri olacağı yönünde. Aşağıda ise 75$ ve 71$ destek bölgesi olarak karşımıza çıkacağı öngörülüyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir