Borsa Teknik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İHA ve Dronlar İçin Özel Hava Koridorları Oluşturulacak

İHA ve Dronlar İçin Özel Hava Koridorları Oluşturulacak

haberci haberci -

Bakan Uraloğlu’nun Açıklamaları

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün İnsansız Hava Aracı (İHA) ve dronlar için özel hava koridorları oluşturmak için çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

Hedef Güvenli Ulaşım

Bakan Uraloğlu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kayıtlı 1 milyon 521 bin 615 lisanslı İHA pilotu ve 65 bin 859 insansız hava aracı için güvenli ulaşımın temel hedefleri arasında olduğunu vurguladı. Karada araçlar, havada uçaklar ve denizde gemiler için belirli güzergahlar ve yollar oluşturulduğu gibi, İHA ve dronlar için de şehir içi ve şehirler arası uçuşlarda güvenli hava koridorları oluşturacaklarını söyledi.

Özel Yaşamın Korunması

Bakan Uraloğlu, insansız hava araçları konusunda diğer ülkelerin de yeni düzenlemeler yapmaya başladığını belirterek, özel yaşamın gizliliğini korumayı da amaçladıklarını ifade etti. Yerli ve milli teknolojilerle getirilecek yeni sistem ile uygunsuz uçuşların önüne geçilerek, güvenlik ve gizlilik konularında önlem alınacak.

Tamir İstasyonları ve Kontrol Mekanizması

Bakan Uraloğlu, İHA ve dronlar için bir kontrol mekanizmasının gerekliliğine dikkat çekerek, belirlenen güzergahlarda dronlar için tamir istasyonları kurulacağını açıkladı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar ile İHA’ların hava sahasına entegrasyonu sağlanacak ve uçuş izinleri merkezi bir sistemden hızlı ve güvenli bir şekilde verilecek.

İlgili Yazılar