Borsa Teknik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. ERKEN EMEKLİLİK İÇİN NE YAPILMALI?

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN NE YAPILMALI?

admin admin -

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN NE YAPILMALI?

Yaşa takıldığı için emekli olamayan ve Erken Emeklilik Yasası beklentileri devam eden kişiler çözüm arıyor. Erken emeklilik için ne yapılmalı? kimler erken emeklilik hakkından yararlanabilir? kadınlarda erken emeklilik şartları neler? işte Erken emekliliğin formülü!

Yıllardır sektöründe Erken emeklilik ile yıllardır sektörlerine emek veren kişiler, bir an önce hayallerini gerçekleştirmek için yasanın çıkmasını gözlüyor. Prim ödeme gün sayısının tamamlayan, emekli olmak için yaşı bekleyen kişilerin merakla beklediği torba yasa konusunda herhangi bir gelişme yok.

Emeklilik yaşı 1999’dan sonra çalışmaya başlayan kadınlarda 58, erkeklerde 60 olarak bilinmektedir. Fakat bazı koşullarda emekilik yaşının daha da aşağı indirilebildiği durumlar da yer almaktadır. Bunlardan birisi yıpranmayla 5 yıla kadar yapılan indirim. Bu yaş indirimin başında Fiili hizmet zamları ile malul çocuğu olan anneler geliyor. Ayrıca 1 Ekim 2008 tarihinden önce SSK sigortalılığı bulunan ve bu tarihten önce yıpratıcı işlerde çalışmış kişiler de yaş indirimi hakkından faydalanabiliyor.

HER DOĞUM İÇİN İKİ YIL YIPRANMA

Doğum borçlanması emekli olabilmek için diğer koşulları sağlayıp prim gün sayısı eksik olan kadınların erken emekli olmasını sağlar. Doğumdan önce sigortası yapılan, adına prim ödenen ve çocuğu yaşayan tüm kadınlar doğum borçlanması yapabiliyor. Doğum borçlanması en fazla üç çocuk için yapılabiliyor. Her çocuk için en fazla iki yıl borçlanılabilir. Doğumdan sonraki iki yıl içinde çalışılmamış olması gerekiyor.

BAKIMA MUHTAÇ ÇOCUĞA SAHİP ANNELER ERKEN EMEKLİ OLABİLİYOR

Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulun anneler erken emekli olabiliyor. Malul çocuğu bulunan kadın sigortalıların erken emekli olabilmeleri için Ekim 2008’den sonra geçen prim ödemegün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indiriliyor. Örneğin Ekim 2008’den sonra 1000 gün primi bulunan biranne 1250 gün prim ödemiş sayılıyor. 250 günlük süre yaştan düşüyor. Bu haktan SSK, Bağ-Kurveya Emekli Sandığı’natabi olan anneler yararlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir