Borsa Teknik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çocuklarda astım neden olur?

Çocuklarda astım neden olur?

admin admin -

Çocuklarda astım neden olur?

Çocukluk çağında oluşan astımın kökeni %90 alerjik kökenlidir. Ev içi alerji yapıcı maddelerin bronşlarda yarattığı hassasiyet; soğuk hava, hava kirliliği, kimyasal kokular, egzersiz, solunum yolu enfeksiyonları gibi temas sonucu ile astım belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca alerjik olunan maddeye de bir anda aşırı derecede maruz kalmak da öksürük, nefes darlığı, hırıltı gibi belirtilere yol açabiliyor.

 

Astım tanısı alan çocukların çoğu hayatlarının ilk 2 yılında belirti verdiği görülmektedir. İlk yıllarda öksürük ve hırıltı ile daha çok virüsler aracılığı ile solunum yolu enfeksiyonları sonucu ortaya çıkmaktadır. Küçük yaşlardaki çocuklarda akciğer gelişimi tamamlanmadığı için ve kıkırdak dokunun az olması nedeni ile tekrarlayıcı bronş daralmasına neden olmaktadır.

 

4-5 yaşlardaki çocukların akciğer gelişiminin tamamlanması ile birçok hastadaki astım hastalığı düzelmektedir. Genel olarak çocukluk çağında astım hastası olan ve tedavi edilmeye başlanan çocukların yaklaşık %50-60’ı ergenlik döneminde iyileşir. İyileşen kişilerin bir bölümü ise orta yaş döneminde tekrar hastalık belirtileri göstermeye başlayabilmektir. Alerjiye sahip olan astımlı çocuklar zamanında tedaviye başlamadığı takdirde yaş ilerledikçe hastalıklarının kaybolma olasılığı da daha düşük olmaktadır.

 

Çocuklarda astım nasıl teşhis edilir?

Astım tanısı koyarken en değerli tanı aracı, şikayetlerin hikayesidir. Öksürük, nefes darlığı, hırıltı gibi belirtilerinin var olması ve bu belirtilerin kendiliğinden kaybolması, ancak bir süre sonra tekrar ortaya çıkması astımı düşündürmektedir. Yattıktan bir süre sonra veya sabaha karşı gelen öksürürken ciğerlerin acıması sebebi ile de bronş genişletici ilaçlar olumlu yanıt verip aksi ispat edilene kadar astım kabul edilmelidir.

 

Çocuklarda astım nasıl tedavi edilir?

Tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi astımda da birinci tedavi yöntemi alerjik olunan maddelerden uzak durmaktır. Alınacak çevre önlemleri ile hastalığın azalması mümkündür. Ve bronşlardaki aşırı duyarlılıkta belirli derece azakmaktadır.

 

Çevre önlemlerinin yeterli olmadığı zaman ilaç tedavisinin uygun görülür. Hastalar hava yolu ile akciğerlerine çekip bronşları tedavi eden sprey şeklindeki ilaçlar ile kendilerini tedavi etmektedir. Bunlar, alerjinin yarattığı bronş hassasiyetini azaltarak atakları önlemektedir. Kullanılan bronş gevşetici ilaçlar, hastalığın şiddetine bağlı olarak ikiye ayrılabilir.

Astım tedavisinde atakları önlemek için ilaçlar da düşük dozlu da olsa kortizon bulunmaktadır. Ancak bu kortizonlardaki kana karışma oranı çok çok düşük, uygun dozda kullanıldığında ise yan etkilere yol açmayan ilaçlardır. Alerjinin bronşlarda oluşturabileceği kalıcı hasarı önlemek için bu ilaçlar ile astım belirtileri en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Ancak bilinmelidir ki, bu ilaçlar ile hastalık kökten yok edilmemektedir. Çoğu çocuk spreyleri kullandığı süre boyunca etkisi olmakta ama kullanmayı kestiğinde ise yeniden belirtiler ortaya çıkmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir