Borsa Teknik

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Gündem
 4. »
 5. Bitcoin ve Ethereum haftaya nasıl başladı?

Bitcoin ve Ethereum haftaya nasıl başladı?

admin admin -

Bitcoin ve Ethereum haftaya nasıl başladı?

 

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, haftanın ilk iş gününde piyasalardaki gelişmeleri, Bitcoin ve Ethereum’un hafta sonu seyrini ve haftaya başlangıç seviyelerini değerlendirdi.

 

 

Haberler

 • Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse, FTX’e ait diğer şirketlerdeki hisseleri ve borsanın kurumsal müşterilere hizmet veren servislerini satın almakla ilgilenebileceğini söyledi.
 • Dünyanın en büyük halka açık hedge fonu şirketi Man Group, kripto para hedge fonu oluşturmak için hazırlıklara başladı. Rusya’da, kripto para birimi madenciliğini ve çıkarılan kripto para biriminin satışını yasallaştıracak bir yasa tasarısı sunuldu. ABD Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu (CFTC) üyesi Kristin Johnson, kripto muhabirlerine çağrı yaparak usulsüzlüğü ihbar edene ödül verileceğini söyledi.
 • FTX’in mahkeme dosyasına göre en büyük 50 alacaklısına 3,1 milyar dolar ödemesi gerektiği ortaya çıktı.

 

Piyasa notları

 • ABD’de ikinci el konut satışlarındaki düşüş ve öncü ekonomik gösterge endeksinin üst üste 8. defa gerileme ile sonuçlanması resesyon sinyallerini beraberinde getirmiş ve Fed’in atacağı adımlara yönelik beklentiler dolayısıyla ABD borsalarında Cuma günü yatay seyirle kapandı.
 • Çin’de artan koronavirüs vakaları nedeniyle uygulamaya alınan kısıtlamalar Asya piyasalarını olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.
 • Dolar endeksi (DXY) ise yatay pozitif seyirle gün içerisinde 107.50 seviyelerinde görünüyor.
 • Bu haftanın önemli gelişmesi olarak, Çarşamba günü FED Kasım ayı toplantı tutanaklarının Türkiye saati ile 22:00’de açıklanması bekleniyor. Yatırımcılar, bu tutanaklarda hiç olmadığı kadar hızlı faiz artışları sonrasında sıkılaşma sürecinin yavaşlamaya gidebileceğine dair sinyallerin arayışında olacaklar.
 • Perşembe günü ABD Borsaları Şükran Günü nedeniyle kapalı olacak. Aynı gün 14:00’da TCMB politika faiz kararı açıklanacak.
 • Kripto piyasasına bakıldığında toplam piyasa değeri 750 milyar dolar seviyelerinde ve düşüş devam ediyor. Bitcoin’deki geri çekilmelerle birlikte altcoinlerde daha sert geri çekilmeler göze çarpıyor.

 

21 KASIM ETHEREUM TEKNİK ANALİZ

 

Hafta sonu %10 civarında düşüş gösteren Ethereum, Pazartesi gününe de %2 civarında düşüşle başlayarak şu anda 1110$ seviyelerinde fiyatlanıyor. Hafta sonu görülen değer kaybından sonra Ethereum balinalarının harekete geçmesiyle birlikte zincir üstü veriler incelendiğinde, Ethereum balina adreslerinin Ethereum varlıklarında %3,5 civarında artış göze çarpıyor.

Minör düşen trendin altında kalmaya devam eden Ethereum, önemli bir destek seviyesi olan 1150$’ın da altında fiyatlanıyor. Olumsuz haber akışının devam etmesi durumunda ilk destek seviyesi olan 1070$ ve ardından da psikolojik destek seviyesi olan 1000$ seviyeleri test edilebilir.

Ethereum’un yukarı yönlü hareketlikte ise 1150$ seviyesinin üzerinde günlük kapanışlar yapması önem taşımaktadır. Bu seviyenin üzerindeki günlük kapanışların ardından tekrar minör düşen trend seviyesi olan 1220$ seviyelerini test edilebilir.

 

21 KASIM BİTCOİN TEKNİK ANALİZ

Yaklaşık 1 haftadır hacimsiz günler geçiren Bitcoin, gün içerisinde 15.800$ seviyelerini test ederek şu anda 16.100$ seviyelerinde fiyatlanmaya devam ediyor. Genel olarak, Bitcoin’in göze çarpan bu düşük performansı, FTX krizinin istikrara kavuşmasının ardından ortadan kalkabilir. Satış baskısının devam etmesi halinde ise Bitcoin’de tekrar 15.800$ seviyeleri test edebilir. Bu seviyelere tutunamaması halinde bir önceki dip seviyesi olan 15.500$ önemli bir destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Eğer bu seviyelere de tutunamazsa 14.130$ seviyelerine kadar bir geri çekilme görülebilir.

Olumlu senaryoda ise yukarı yönlü bir hareketle, en azından bir süre tehlikenin geçmesi adına 17.000$ seviyesinin üzerinde günlük kapanışlar yapması büyük önem taşımaktadır. Bu seviyenin üzerinde günlük kapanışların görülmesi durumunda ise bir sonraki direnç seviyesi olarak 17.850$ karşımıza çıkabilir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir