Borsa Teknik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bitcoin kritik bir makro veri haftası öncesinde 17 bin dolar seviyesinde güçlü bir boğa desteği görüyor.

Bitcoin kritik bir makro veri haftası öncesinde 17 bin dolar seviyesinde güçlü bir boğa desteği görüyor.

admin admin -

Bitcoin kritik bir makro veri haftası öncesinde 17 bin dolar seviyesinde güçlü bir boğa desteği görüyor.

 

Dünya piyasaları bu hafta Merkez Bankaları’ndan gelecek verileri bekliyor. Önce Amerika, sonra Avrupa’dan gelecek faiz kararları piyasaların seyrini etkileyecek. Bitcoin’de ise FED’den gelecek faiz kararı makro etken olarak öne çıkıyor. Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, yeni haftayı ve kripto paralara olası etkilerini değerlendirdi.

 

Piyasa Notları

Küresel piyasalarda “Merkez Bankası” haftasına giriş yapmış bulunuyoruz. Son derece kritik verilerin açıklanacağı bu haftada, yarından itibaren piyasanın gözü kulağı önce ABD ve FED, sonra Avrupa Merkez Bankası’nda olacak. Geçtiğimiz Cuma, ABD hisse senedi piyasalarında FED toplantısı öncesindeki son ÜFE verilerinin aylık bazda piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşmiş olması satışları tetiklemiş ve piyasalar ekside kapanmıştı.

Üç büyük merkez bankası olan FED, Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası’ndan bu hafta 50 baz puanlık faiz artışı bekleniyor. Bunun yanı sıra yarın ABD’de enflasyon rakamları açıklanacak. Beklenti enflasyonun %7,7’den %7,3’e gerilemesi yönünde. Yarına kadar risk iştahının düşük olmasını ve sonrasında dalgalanmasını bekliyoruz.

Bu sabah globalde risk iştahı sınırlı negatif yönde. ABD vadelileri ise güne hafif eksi seyirlerde başladı. Asya’da satışlar biraz daha belirgin seviyelerde gözlemlendi. Çin yüzde yarım, Hong Kong yüzde 2, Japonya hafif eksi durumda olduğunu söyleyebiliriz. Dolar Endeksi 105,1 ve ons altın 1.788 dolar civarında işlem görmeye başladı.

 

Haberler

  • Avrupa Komisyonu Üyesi Mairead McGuinness, Avrupa Birliği’ndeki kripto düzenlemesinin artık daha acil hale geldiğini söyledi.
  • Bitcoin, kritik bir makro veri haftası öncesinde 17 bin dolar seviyesinde güçlü bir boğa desteği görüyor.
  • Bir süredir kırmızı bültenle aranan Terra (Luna) kurucusu Do Kwon’un Sırbistan’da saklandığı bildirildi.
  • Toplam 3187 adet Bitcoin ATM’si bulunan ve Bitcoin hash oranının %37’sini tek başına karşılayan Florida eyaleti kripto merkezi olma yönünde adımlarına devam ettiğini söyledi.
  • ABD Adalet Bakanlığı, eski CEO SBF’yi FTX’in kripto fonlarını çalmaktan dolayı soruşturma başlattığını açıkladı.

12 ARALIK BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Hafta sonuna beklenenden yüksek açıklanan ABD üretici enflasyonu (ÜFE) verisiyle giren ve veri sonrası 17.200$ seviyelerinden 17.000$ desteğine geri çekilen Bitcoin, hafta sonu da oldukça dar bir bant aralığında hareket etti. Haftanın ilk işlem gününe de Çin’den gelen kötü veriler ile 16.900$ seviyelerinde başlayan Bitcoin’in Salı günü 16.30’a kadar düşük risk iştahı ile fiyatlama yapmasının olası olduğunu söyleyebiliriz. Yukarıda 17.775$ direnç seviyesi olurken, aşağıda 16.7000$ bölgesi ilk destek seviyesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

12 ARALIK ETHEREUM TEKNİK ANALİZ

FTX olayından sonra kendine minör bir yükseliş trendi oluşturan ve Bitcoin’e kıyasla daha pozitif ayrışan Ethereum, Cuma günü ÜFE verisinin beklenenden yüksek gelmesi ve hafta sonu fiyatlamanın yatay seyirde geçmesi sebebiyle yükseliş trendine ara verdi. Bir süredir altına sarktığı kritik bölge olan 1281$ bölgesinden yeni gün itibariyle uzaklaşan Ethereum şu anda 1250$ civarında fiyatlanmaya başladı. İlk aşamada tekrar 1281$ Ethereum’un ulaşması gereken direnç seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Aşağıda ise ilk aşamada 1220$ seviyesi destek konumuna geleceğini söyleyebiliriz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir