Borsa Teknik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bitcoin güne %2,5 yükselişle başladı

Bitcoin güne %2,5 yükselişle başladı

admin admin -

 

 

ABD’de dün “borç tavanı” gündemiyle ABD Başkanı Biden ve ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü McCarthy’nin görüşmesi vardı. Olumlu geçen görüşmede anlaşma çıkmayıp çalışmalar devam etse de bunun piyasalara etkisi pozitif oldu. S&P500 ve Nasdaq günü sırasıyla %0,02 ve %0,5 kazanımlarla kapattı. Bitcoin de yeni güne %2.5’lik yükselişle 27.300$ seviyesinde başladı. Ethereum da 1.855$ seviyelerinden alıcı buluyor. Güne toparlanma ile başlayan kripto para piyasasının toplam değeri de %2 civarında artarak tekrar 1,10 trilyon dolar seviyesinin üzerine çıktı. Altcoinler üzerindeki baskı devam ederken son 24 saatte pozitif arasında ayrışan KEY, TOMO, GMT ve ARPA çift haneli kazançlarla günün en çok yükselen altcoinleri olarak öne çıkıyor.

 

Yine ayrıca dün ABD’den gelen ve piyasalar üzerinde etkili olan haberler arasında ABD Hazine Bakanı Yellen ise borç limiti için alınacak önemlerin 1 Haziran’da sonuçlanabileceğini açıklaması vardı. Bunun yanı sıra FED üyesi Bullard politika faizinin 50 baz puan yukarı gitme olasılığının olduğunu, FED üyesi Kashkari de faiz artışının devam etmesi ya da sabit bırakma kararının zor olacağını bu kararın ekonomide yaşanacak bir borç temerrüdünden korunamayacağını söyledi. ABD’den gelen tüm bu haberler piyasalardaki belirsizliği arttırıyor. Bu süreçte 1 Haziran’a kadar alınacak kararlar piyasalar için oldukça önemli olacak.

 

Makro gündemin yanı sıra davalar ve regülasyonların yetersizliği nedeniyle baskı altında olan kripto para endüstrisinde, Avrupa Birliği Konseyi’nin kripto varlık piyasaları düzenleme yasası olan MiCA yasasını oybirliğiyle onaylaması ardından bugün de Hong Kong’dan olumlu bir haber ile piyasalar güne başladı. Hong Kong Menkul Kıymetler Komisyonu, 1 Haziran’dan itibaren bireysel yatırımcıların kripto para ticaretine izin vereceklerini açıkladı. Bu kararın piyasa üzerindeki olası etkilerini ilerideki günlerde takip edeceğiz.

 

BİTCOİN TEKNİK ANALİZ   

Mart ayından bu yana oluşturduğu yükselen kanal içerisinde hareket eden ancak mayıs ayı başlarında bu yükselen kanalın altına sarkarak dışına çıkan Bitcoin, yaklaşık 2 haftadır yatay seyrine devam ediyor. Sık sık 26.700$ ve 27.470$ bandı arasında dalgalanan ve bu seviyelerin dışına çıkmayan Bitcoin, 26.400$-26.762$ aralığında bulunan yeşil banttan tepki alarak 24.470$’ı tekrar test etti.

Şu anda 27.300$ bölgesinde bulunan Bitcoin için %2,5’lik yükselişin sebebi ABD’de devam eden ve dün nispeten olumlu ilerleyen Bütçe ve borç tabanı görüşmeleri öne çıkıyor. Son dönemde piyasanın kilitlendiği bir konu olan borç tavanı krizinden olumlu mesajların devamı halinde Bitcoin için sıradaki hedef seviyeler 50 günlük hareketli ortalama olan27.800$ ve 28.284$ direnci olarak öne çıkıyor. Aşağıda ise 26.762$ ve 26.000$ destek seviyesi konumunu sürdürüyor.

   

   

TOMO TEKNİK ANALİZ   

 

Son dönemlerde oldukça ciddi bir yükseliş yakalayan, mart ayından bu yana yükselişi %300’ü aşan ve yeni gün itibariyle en çok kazandıran kripto paraların başında gelen TOMO, yükselen bir takoz yapısı kurarak hareketini sürdürüyor. Özellikle son günlerde 1$ civarında güç toplayan ve hızlıca %30’lük bir yükseliş hareketi gerçekleştiren TOMO, şu anda 1,27$ seviyelerinde fiyatlanıyor.

1,3$ düzeyinde 1 yıllık bir direnç bulunurken üçgenin daralması ile bir kırılım gerçekleşebilir. Yükseliş hareketinin devamı halinde TOMO için sıradaki hedef 1,44$ ve 1,64$ olarak öne çıkarken, olası bir kar satışlarının görülmesi halinde 1$ ana destek seviyesi konumunda bulunuyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir