Borsa Teknik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Bitcoin 6 ayın en yüksek seviyesinde

Bitcoin 6 ayın en yüksek seviyesinde

admin admin -

Bitcoin 6 ayın en yüksek seviyesinde

 

“Bitcoin, 24.000$ seviyesini aşarak 17 Ağustos 2022 tarihinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Amerika Merkez Bankası FED’in faiz artış hızını 25 baz puana çekmesinin ve faiz artırım döngüsünde yolun sonuna yaklaşılmasının pozitif etkileri kendisini gösteriyor.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz kripto para piyasasının son 24 saatini değerlendirdi.

 

Finansal varlıklar, FED’in artık en fazla iki kez daha 25 baz puanlık faiz artırım yapacağı beklentisini fiyatlarken, büyümeye ilişkin öncü göstergelerin ve iş gücü piyasasının güçlü kalması sert resesyon beklentilerini de hafifletiyor. Tüm bunlar son dönemde başta kripto para piyasası olmak üzere yatırım araçlarının pozitif fiyatlanmasına katkı sağlarken Bitcoin’de pozitif fiyatlama devam ediyor. Dün iki defa 24.000$ seviyesinin üzerine çıkan Bitcoin bu bölgede dirençle karşılaştı ve bir miktar geri çekildi. Sabah saatlerinde Bitcoin 23.500$ seviyesinde fiyatlanırken Ethereum 1640$ bölgesinden alıcı buluyor. Kripto para piyasasının toplam değeri 1 trilyon 80 milyar dolar düzeylerinde. Bitcoin dominansı 44,1, Ethereum dominansı 19,5 olarak gerçekleşiyor.

Küresel piyasalarda da özellikle dün Nasdaq %3,5 primlenirken gece Apple, Amazon ve Alphabet gibi şirketlerin beklentiden kötü gelen bilançosu tat kaçırdı. ABD vadeli endeksleri sabah saatlerinde %1’e yakın gerilerken bugün ABD’den gelecek Tarım Dışı İstihdam verisine odaklanmış durumda. Beklenti ocak ayında istihdamın 185 bin kişi artması yönünde. Bir önceki aya göre kısmi bir gerileme beklenirken ücretlerde de hafif bir artış bekleniyor.

 

BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Bitcoin, pozitif yatay hareketliliğine devam ederek bugün sabah saatlerinde 23510$ seviyelerinde fiyatlanıyor. ABD’den gelecek Tarım Dışı İstihdam verisi ve İşsizlik Oranı verileri volatiliteyi arttırabilir.

Bitcoin için, yukarı yönlü harekette 24000$ seviyesini test etmesi beklenebilir. Bu seviyeni kırılması ve üzerinde günlük kapanışlar yapması 24440$ ardından da 24900$ seviyelerine kadar bir yükselişi destekleyebilir. Aşağı yönlü bir harekette ise ilk olarak 23200$ ardından da 22300$ seviyelerinin destek olarak çalışması beklenebilir.

Bitcoin fiyatı yükselirken RSI’ın aşağı yönlü hareket etmesi teknikte negatif uyumsuzluğu gösteriyor.Bu uyumsuzluk yükseliş trendinin dönmesine işaret edebileceğinden gün içerisinde ve hafta sonunda destek ve direnç seviyelerine dikkat etmekte fayda var.

 

SOLANA TEKNİK ANALİZ

Solana, ocak ayında oldukça iyi performans gösterdi. Fakat 2 haftadır yatay hareketlilik göstererek önemli bir direnç bölgesini aşabilmiş değil. Gün içerisinde 24.50$ seviyelerinde fiyatlanan Sol için, yükselişin devam etmesi için 25.90-28.40$ olan güçlü direnç bölgesini kırması ve üzerinde kalıcılık sağlaması önemli olacaktır. Bu bölgenin aşılması 34.55$ seviyelerine kadar yükselişi destekleyebilir. Aşağı yönlü bir harekette ise 21.82$ seviyesi ardından da 20.40$ önemli destek seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir