Borsa Teknik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bitcoin 30.100$’dan alıcı buluyor

Bitcoin 30.100$’dan alıcı buluyor

admin admin -

Bitcoin 30.100$’dan alıcı buluyor

 

“Uzun süredir dar bant aralığında seyrine devam eden Bitcoin, 30.000$’ı aşarak yatırımcısının güne kazançla başlamasını sağladı. Ethereum da Shangay (Shapella) güncellemesi öncesinde 1.920$ seviyelerinde konumlanıyor.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak günün gelişmelerini değerlendirdi.

 

Tatil sonrası yeni hafta, başta Bitcoin olmak üzere kripto para piyasası için oldukça pozitif başladı. Bir süredir 28.000$ bölgesinde akümüle olan ve dar bir bant aralığında seyrini sürdüren Bitcoin, bu bekleyişini sonlandırdı ve seri alımlarla 30.000$ bölgesine doğru primlendi. Dün akşam saatlerinde ABD piyasalarının açılması sonrası hızlıca önce 29.000$, ardından sabah saatlerinde 30.000$ seviyesini aşmayı başaran Bitcoin yatırımcılarının güne kazançla başlamasını sağladı. 30.400$ seviyesine kadar yükselen Bitcoin, şu sıralar 30.100$’dan alıcı buluyor. Ethereum ise Shangay (Shapella) güncellemesi öncesinde 1.920$ seviyelerinde konumlanıyor.

2022 yılının haziran ayından bu yana ilk kez 30.000$ seviyesini aşan ve 2023 yılı başından bu yana yükselişi %70’i bulan Bitcoin, bir süredir zihinlerde yer alan 30.000$ psikolojik engelini de şu aşamada kaldırmış gözüküyor. Genel olarak yatırım araçları sakin seyrini sürdürürken Bitcoin’in yükseliş performansı göstermesi de dikkat çeken bir konu olarak karşımıza çıkıyor ve piyasaya yeni kaynak girişleri olduğu görülüyor. Bir süredir 1 trilyon 100 milyar dolar büyüklüğe sahip olan kripto para piyasası, Bitcoin’in 30.000$ seviyesini aşmasıyla 1 trilyon 290 milyar dolara yükselerek 2023 yılının rekorunu kırdı.

Bununla birlikte altcoinlerde ise fazla bir hareket gözlenmiyor. Son bankacılık krizinden bu yana Bitcoin’in yaşadığı yükseliş sırasında da geri kalan altcoinler, bugünkü Bitcoin yükselişine de pek fazla eşlik etmiyor. Bunun en büyük sebebi Bitcoin’in yükselişine bağlı olarak dominasyonda da kayda değer bir yükseliş yaşanması. Yine 2022 yılı haziran ayından bu yana ilk kez Bitcoin dominasyonu %48 seviyesini aştı ve altcoinler üzerinde baskı oluşturmaya devam etti. Birçok altcoin, Bitcoin’in yükselişine eşlik edemezken Bitcoin paritelerinde ise ciddi düşüşler yaşanıyor.

Haftanın geri kalanında ise özellikle Çarşamba gününden itibaren makro veri akışı kuvvetli olacak. ABD tarafından açıklanacak olan enflasyon ve FED tutanakları piyasanın odaklanacağı muhtemel başlıklar olarak öne çıkıyor. Beklentilerden sapma gösterebilecek her türlü veri piyasa üzerinde negatif veya pozitif bir fiyatlanmaya neden olabilir. Ethereum özelinde ise Shangay güncellemesi sonrasındaki olası fiyat hareketleri piyasanın merak ettiği ve odaklandığı önemli bir başka başlık olarak yerini alıyor.

 

BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Bitcoin, en son Haziran 2022’de gördüğü 30.000$ seviyelerini kırarak bu sabah saatlerinde 30.100$ seviyelerinde başladı. Yaklaşık bir aydır yükselen bir kanal içerisinde hareketlilik gösteren Bitcoin, dün akşam itibariyle hızlı bir yükseliş yaşayarak kanalın orta bandını kırdı. Ardından kanalın üst bandına kadar yükselmesiyle %7 civarında artış gösterdi.

Olası yukarı yönlü hareketliliğinin devamında 30.550$ seviyesini test etmesi beklenebilir. Bu seviyenin kırılması ve üzerinde kalıcılık sağlaması halinde 30.770$ ardından da 31.430$ seviyelerine kadar bir yükselişi destekleyebilir. Olası bir geri çekilme halinde ise kanalın orta bandı olan 29.350$ önemli bir destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyeye tutunması önemli olacaktır. Tutunamaması halinde ise 28.770$ ardından da 28.285$ seviyelerine kadar bir geri çekilme görülebilir.

 

ETHEREUM TEKNİK ANALİZ

 

Ethereum Shangay güncellemesine bir gün kala yükselişine Bitcoin ile birlikte devam ederek 1.937$ seviyelerine kadar bir yükseliş yaşayarak bu sabah saatlerinde 1.920$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Yatay bandı kırmasının ardından bandın üstünden destek alarak %4 artış gösteren Ethereum için, olası yukarı yönlü hareketliliğin devamında en son 5 Nisan’da test ettiği 1.942$ seviyesini tekrar test etmesi beklenebilir. Bu seviyenin kırılması halinde ilk olarak 1.962$ ardından da 2.031$ seviyelerine kadar bir yükseliş gözlemlenebilir.

Olası aşağı yönlü hareketlilikte ise kanalın üst bandı olan 1.850$ seviyesi oldukça önemli bir destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyeye tutunması beklenebilir. Bu seviyeye tutunamaması halinde 1.826$ ardından da kanalın orta bandı olan 1.770$ seviyelerine kadar bir geri çekilme görülebilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir