Borsa Teknik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bankacılık krizleri Bitcoin yatırımcısına yarıyor

Bankacılık krizleri Bitcoin yatırımcısına yarıyor

admin admin -

Bankacılık krizleri Bitcoin yatırımcısına yarıyor

 

“FED ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararları, bankacılık krizleri haftanın makro ekonomik gelişmeleriydi. Özellikle bankaların iflas açıklamaları Bitcoin yatırımcılarına pozitif yansıdı. Dün 29.000$ seviyesine yükselen Bitcoin, yeni güne 29.000$ bandında başladı.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak piyasaları değerlendirdi.

Makro ekonomik gelişmelerin, dalgalanmaların yaşandığı ve veri akışının yoğun olduğu bir haftayı geride bırakıyoruz. Dün Avrupa Merkez Bankası, FED’e benzer şekilde politika faizini 25 baz puan artırarak faiz aralığını %3 – %3,25 bandına yükseltti. Kararın majör para birimlerine ve piyasaya etkisi olmadı.

Genel olarak hem geleneksel piyasaların hem de kripto para piyasasının son dönemde odaklandığı ana başlık ABD’de başlayan ve gün geçtikçe bir yenisi eklenen bankacılık krizi. 40 yılın en hızlı sıkılaştırma adımlarına hazırlıklı olmayan birtakım bankaların iflaslarını açıklaması piyasalardaki risk iştahını azaltarak korkunun hâkim olmasını sağlıyor ve bu durum Bitcoin, altın yatırımcılarına yarıyor. Dün tekrardan PacWest isimli bir bankanın finansal sıkıntı yaşadığı haberlerinin ardından Bitcoin 29.000$ bölgesine yükselmişti. Yeni güne 29.100$ civarında alıcı bularak başlayan Bitcoin, küresel taraftaki değer kayıplarına karşın olumlu ayrışmayı sürdürüyor. Lider altcoin Ethereum 1.900$’ın hemen sınırında fiyatlanıyor. Bitcoin dominasyonu sınırlı bir yükseliş içerisinde %48,5 seviyelerinde fiyatlanıyor. Toplam piyasa büyüklüğü ise 1,2 trilyon dolar ile yatay bir seyirde ilerliyor.

Son zamanlardaki First Horizon, Western Alliance ve PacWest bankalarının yaşadığı sıkıntılar Amerika hisse senedi endeksleri başta olmak üzere tüm dünyada yatırımcıların algısını bozmaya devam ediyor. Öte yandan ABD’de yükselen CDS’ler (risk primi) ve bütçenin mayıs ayı itibariyle sonuna gelinmesi bir başka risk unsurları olmaya devam ediyor.

Bugün ise her ayın ilk Cuma gününde olduğu gibi ABD’den tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Geçmiş örneklerden farklı olarak faiz artarken işsizlik verisinin düşüşünün sağlanması ile ABD’de enflasyon gerileme sürecinde. Tarım dışı istihdamın güçlü gelmesi ABD ekonomisi için kritik önemde. Beklentiler Nisan ayında istihdamın 180 bin kişi artması yönünde. Beklentiden sapma gösteren veriler piyasa üzerinde baskı oluşturabilir.

BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Bitcoin güne %1.3’lük yükselişle başlayarak bu sabah saatlerinde 29.195$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Altınla korelasyonu artan Bitcoin güvenli liman olmaya devam ediyor.

Yükselen trendde hareketine devam eden Bitcoin için yukarı yönlü hareketliliğin devamında gün içerisinde test ettiği fakat ret aldığı seviye olan 29.350$ seviyesini tekrar test etmesi beklenebilir. Bu seviyenin kırılması ve kalıcılık sağlaması halinde ilk olarak 29.644$ ardından da 30.000$ seviyelerine kadar bir yükselişi beraberinde getirebilir.

Olası aşağı yönlü bir harekette ise 50 günlük hareketli ortalama olan 28.745$ ilk destek seviyesi olarak karşılanabilir. Bu seviyenin kırılması halinde 28.285$ ardından da 28.100$ seviyelerine kadar bir geri çekilmeyi beraberinde getirebilir.

 

 

 

TRX TEKNİK ANALİZ  

Trx, mayıs ayının beşinci gününde de güne yeşil mum yakarak başladı. Üç gündür ret aldığı seviyenin hemen üzerinde 0.06973$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor.

Trx’de olumlu havanın devam etmesi için önemli bir direnç seviyesi olan 0.06963$ seviyesinin üzerinde günlük kapanışlar yapması kritik olacaktır. Bu seviyenin kırılması ve kalıcılık sağlaması halinde 0.07045$ ardından da 0.07315$ seviyelerinin direnç olarak çalışması beklenebilir.

Olası bir geri çekilme halinde ise 0.06850$ ilk destek seviyesi olarak karşılanabilir. Ardından da 0.06791$ oldukça kritik bir destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyelere tutunamaması halinde 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 0.06650$ seviyelerine kadar bir geri çekilme görülebilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir