Borsa Teknik

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Adalet Bakanlığı: Türkiye’deki Cezaevlerinde Durum Değerlendirmesi

Adalet Bakanlığı: Türkiye’deki Cezaevlerinde Durum Değerlendirmesi

haberci haberci -

Genel Müdür Yıldırım, Cezaevlerindeki Durumu Açıkladı

Adalet Bakanlığı Ceza Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, cezaevlerinde tek kişilik odaların uluslararası standartlara göre 6 metrekare olması gerektiğini ancak Türkiye’de bu alanın 11-16 metrekare arasında olduğunu belirtti.

Türkiye’deki Cezaevi Sayıları ve Kapasite Durumu

Yıldırım, Türkiye’de toplam 403 cezaevi bulunduğunu ve bu cezaevlerinin toplam kapasitesinin 295 bin 328 kişi olduğunu açıkladı. Ancak, cezaevlerinde kapasite fazlası nedeniyle 45 binden fazla tutuklu ve hükümlünün kaldığını bildirdi.

Yeni Cezaevi Projeleri ve Kapasite Artışı

Önümüzdeki 3 yıl içinde 34 yeni cezaevinin yapılacağını belirten Yıldırım, bu cezaevlerinden 26’sının inşaatının devam ettiğini, 16’sının bu yıl hizmete gireceğini ve 8’inin 2025’te, 2’sinin ise 2026’da hizmete alınacağını ifade etti.

Türkiye’nin Avrupa’daki Konumu

Türkiye, Avrupa’da cezaevlerinde bulunan 340 bin tutuklu ve hükümlü ile birinci sırada yer alıyor. Uyuşturucu suçlarından yatanlar yüzde 36 ile ilk sırada bulunurken, hırsızlık ve cinayet suçları da sıralamada yer alıyor.

Cezaevlerindeki Kişi Sayısındaki Artış

Son 18 yılda Türkiye’deki cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü sayısının yüzde 439 arttığı belirtildi. Türkiye’yi 90 bin 964 kişi ile İngiltere, 72 bin 934 kişi ile Fransa takip ediyor. Almanya’da ise 83 milyon nüfusa karşılık 56 bin 294 kişi cezaevinde bulunuyor.

İlgili Yazılar