Dolar 15,9425
Euro 16,8458
Altın 946,14
BİST 2.372,35
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Parçalı Bulutlu

Borsada Nasıl Para Kazanılır?

02.01.2021
854
A+
A-
Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Borsada nasıl para kazanılır ve borsada para kazanamak için denenmiş ve başarılı olmuş yöntemleri ve stratejileri bu yazıda ele alacağız.

Borsada para kazanmak için öncelikle kendi stratejinizi oluşturmalısınız.

Tabi strateji oluşturmak için önce borsanın ve sermaye piyasalarının nasıl işlediğini öğrenmeniz gerekiyor.

Türkiye’deki bireysel yatırımcıların temel sorunu, borsada para kazanmak için kendilerini eğitmek yerine oradan buradan tüyo alarak alım satım yapmalarıdır.

Borsada tüyo alarak para kazanılmaz, borsada para kazanmak için kendi alım satım kararlarınızı kendiniz vermelisiniz. Bunun için de kendinizi sürekli geliştirmelisiniz.

Kendinizi geliştirmek içinse iki seçeneğiniz var ya herşeyi deneyimleyerek öğreneceksiniz ki bu pahalı yol, yada başkalarının deneyimlerinden faydalanacaksınız buda akıllı yol.

Borsada nasıl para kazanılır? sorusundan önce borsada nasıl para kaybedilir ve neleri yanlış yaparsanız para kaybedeceğinizin cevabını bulmalısınız.
Borsada para kaybetmek william o'neil
Borsada para kaybetmek

Borsada Nasıl Para Kaybedilir?

  1. Tüyo

Daha öncede söylediğim gibi borsada para kaybedenlerin çoğu başka birinin tavsiyesi üzerine yatırım yapanlardır.

Örnek olarak: Ben size dedim ki abc hisse senedi 2021 yılında yükselecek ve çok para kazandıracak. Sizde bana güvenip o hisse senedini satın aldınız.

Peki nezaman satış yapacaksınız? Veya benim o hisse senedinde manüpülasyon yapmadığımı nereden biliyorsunuz.? Kusura bakmayın ama sizi sizden başkası düşünmez, o yüzdendir ki kendi yatırım kararlarınızı kendiniz vereceksiniz.

2. Korku ve Açgözlülük

Yatırımcı psikolojisi sarkacı korku ile açgözlülük arasında gider gelir.

Piyasalarda öyle, korku hisse senetlerini düşürür ve yatırımcıya para kaybettirir. Açgözlülük ise aşırı yüksek seviyelere gider ve trendin en tepe noktasında satın alanlar borsada parasını kaybeder.

Borsada nasıl para kazanılır sorusunun cevabını charles dow 100 yıl önce vermiş. Piyasa trendinin en zirve noktasında satın alıp para kaybetmemek için, dow teorisini kesinlikle öğrenmelisiniz.

Dow Teorsi Nedir? yazımızdan öğrenebilirsiniz.

3. Çok Sık Alım Satım Yapmak

Borsada çok sık alım satım yaparak para kazanamazsınız. Borsada günlük al sat yaparak sadece aracı kurumunuza para kazandırmış olursunuz.

Borsada para kazanmak için uzun vadeli yatırım herzaman en iyi seçenek olmuştur. Çünkü hisse senedi borsaları uzun vadede yükselme eğilimindedir.

Günlük al sat yaparak para kazanmaları oranı dünya ortalamadında %10 civarındadır ve sizin bu yüzde onluk kesime dahil olmanız neredeyse olanaksızdır.

Borsada günlük al sat yaparak para kazanan bu yüzde onluk kesimin yüzde doksanını büyük yatırım bankaları ve hedge fonlar oluşturmaktadır.

O yüzden bireysel yatırımcılar borsada para kazanmak için uzun vadeli yatırımlar yapmalıdır. Uzun vadeli yatırım yapmak içinse uzun vadeli analizler yapmılmadır.Borsada kazanmanın Sırları
Borsada nasıl para kazanılır

Borsada Uzun Vadeli Teknik Analiz

Borsada para kazanmak için teknik analiz bilgisi hayati öneme sahiptir ve hisse senedinden nasıl para kazanmak istiyorsanız mutlaka öğrenmelisiniz.

Bir hisse senedinin uzun vadeli teknik analizini yaparak, o hisse senedinin borsada para kazandırma potansiyelini ölçmüş oluruz.

Teknik Analiz yazımızda teknik analizin tam olarak ne olduğunu anlatmıştık oradan bakabilirsiniz.

Borsada nasıl para kazanılır ve para kazandıracak hisse senedinin nasıl seçileceğini örnek olarak tüpraş hisse senedinin uzun vadeli teknik analizini yaparak başlayalım.

Yasal uyarı: Bu teknik analiz çalışması eğitim amaçlıdır ve kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Öncelikle yatırım yapacağımız hisse senedinin uzun vadeli teknik görünümüne bakarak büyük resmi görmeliyiz.

Tüpraş hisse senedinin aylık grafiğinde ana trendin yönüyü belirlemekle işe başlayalım.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi, tuprs hisse senedinin 2002 yılından bu yana olan ana trend çizgisini görüyorsunuz.

Borsada nasıl para kazanılırYukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, grafik aslında borsada nasıl para kazanılır sorusunu net bi şekilde cevaplıyor.

Fark ettiyseniz fiyat ana trend çizgisine sadece büyük kriz dönemlerinde dokunmuş. 2001 krizi 2008 krzi ve 2020 covid19 krizi.

Yani borsada para kazanmak için kötü piyasa koşullarında satın alıp uzun zamanlar elimizde tutarsak borsada iyi paralar kazanabiliriz.

Tüpraş hisse senedini 2001 krizinde fiyatlar dip seviyelerde sürünürken satın alan ve 5 yıl hisseyi elinde tutan bir yatırımcı, yaklaşık %500 para kazanmıştır. Buda her yıl borsada parasını ikiye katlamak anlamına gelir.

2008 krizinde fiyatlar düştüğünde borsada tüpraş hissesi alan bir yatırımcı ise, elinde hisseyi 10 yıl tutarak yüzde 1300 getiri sağlamıştır. Yani 2008 de 10.000 liraya satın aldığı hisse senedi 10 yıl sonra 130.000 liraya yükselmiştir.

Yani arkadaşlar, borsada para kazanmanın yolu sokaklar kana bulandığında satın almaktan geçer.

Burada sadece uzun vadeli yatırım yaparak para kazanıldığı yanılgısına düşmeyin. Sadece uzun vadeli yatırım yapmak borsada para kazandırmaz.

Borsada iyi analiz edilmiş bir hisse senedini, kötümser piyasa koşullarında kimse satın almaya cesaret edemezken satın alıp uzun süre elde tutarak para kazanabiliriz.

Kriz dönemleri borsada riskin en az olduğu dönemdir ve para kazanmak için en büyük alım fırsatları kriz dönemlerinde ortaya çıkar.

Ancak kriz dönemlerinde satın alacak cesaret genellikle çok az kişide bulunur.

Borsada nasıl para kazanılır sorusuna cevap bulduğumuzu göre, yatırımlarımızı nasıl yöneteceğimizi ve riski nasıl dağıtacağımızı ela alalım.

Borsada riski dağıtmak için bir portföy oluşturulup yatırımlarımızı çeşitlendirmeliyiz.Borsada Portföy Oluşturma Nedir?

Borsada portföy oluşturma, birden fazla hisse senedi ve yatırım araçlarıyla çeşitlendirilmiş bir sepettir.

Borsada para kazanmak için yatırımlarımızı sadece tek bir hisse senedine veya tek bir varlığa yönlendirmek oldukça risklidir.

Onun için borsada bir portföy oluşturup bu portföyü farklı sektörlerden hisse senetleri ve farklı yatırım araclarıyla çeşitlendirmeliyiz.

Portföyde Kaç Hisse Olmalı?

Porföyde en az 3 farklı sektörden hisse senedi olmalıdır. Ve bu sayı yatırımcının riske karşı tutumuna bağlı olarak 100 e kadar çıkabilir.

Buradan risk profilinize göre ideal portföy dağılımını belirleyebilirsiniz.

Portöy oluşturmakla ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.
Borsada portföy oluşturmak [ kaynak ]
Borsada Para Kazanmak İçin Kendinizi Geliştirin

Borsada nasıl para kazanılacağını öğrenmek için borsada para kazanmış ve başarılı olmuş yatırımcıların kitaplarını okuyun.

Benim size tavsiye etiğim kitaplar:

Benjamin graham: Akıllı Yatırımcı

Borsada para kazanmak tavsiye kitap
Akıllı yatırımcı kitabı

Richard Peterson: Karar anı

Borsada para kazanmak kitap
Karar anı kitabı

Peter Lynch: Borsada tek başına

Hisse senedinden nasıl para kazanılır
Borsada tek başınaBorsada nasıl para kazanılır öğrenemek için bu kitapları okuyun ve kendinizi sürekli geliştirin.

Bunun yanında forum sitelerini takip edin ama tüyo almak için değil piyasanın pdikolojisi hakkında fikir sahibi olmak için.

Örneğin bir forum sitesinde bir hisse senedinin yorumlar bölümüne uzun süre uğranmamışsa muhtemelen o hisse senedi büyük düşüş yasamıştır ve büyük bir kâr fırsatı yatıyor olabilir.

Tabi kimse uğramamış diye o hisse senedini alacak değilsiniz önce bir analiz etmeniz gerekiyor bu konuda başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum.

yıl 2019 in ortaları ve hisse senedi forumlarında gezinirken fenerbahçe hisse senedine denk geldim. Yorumlara baktığımda ise fener hisse senedi hakkında 1 haftadır tek bir yorum bile yapılmamış. Daha önceki yorumlar ise battık bittik tarzında yorumları.

Anlaşılan fener hisse senedi çok büyük bir satış yemiş ve piyasanın çoğunluğu borsada fener hissesini satmıştı. Burada borsada para kazanmak için çok büyük bir fırsat yatıyordu.

Bu durumu görünce fener hisse senedinin grafiğine baktığımda ise gördüğüm manzara tamda beklediğim gibiydi.

Fener hissesi borsada büyük bir satış yemişti ve fiyatlar dipte yatay seyrediyordu aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi…

Borsada nasıl para kazanılır
Borsada nasıl para kazanılır

Bu manzarayı gördükten sonra fener hisse senedinde ortalamaya dönüş kaçınılmaz görünüyordu ve bir çanak formasyonu oluşması an meselesiydi.

Çanak formasyonu nedir? yazımdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Daha sonra 7.80 den fener hissesi aldım ve 16 ay sonra 35.20 den sattım. Daha uzun süre elimde tutabilirdim fakat analizlerim hissenin artık pahalı seviyelere geldiğini gösteriyordu.

Sizlerde forum sitelerini bu amaç için kullanabilirsiniz ve potansiyel kâr fırsatlarını yakalayıp borsada para kazanabilirsiniz.Teknik Analiz Formasyonlarını öğrenin

Borsada teknik analiz yaparken en çok yararlanacağınız araçlar formasyonlardır.

Teknik analiz formasyonları piyasa psikolojisi hakkında çok önemli bilgiler verir.

Borsada formasyonları kullanarak daha başarılı yatırımlar yapabilir ve iyi paralar kazanabiliriz.

Bunun için formasyonları doğru analiz etmek ve doğru yorumlamak çok önemlidir.

Borsada Formasyonlar ve Anlamları yazısı bu konuda faydalı olacaktır.

Borsada nasıl para kazanılır yazımla ilgili görüşlerinizi veya varsa eleştirilerinizi yorum yaparak bildirirseniz sevinirim.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
  1. Yıldıray dedi ki:

    Gayet faydalı,tskler.

Bakırköy Elektrikçi & Şişli Elektrikçi